Bylinky lze pěstovat v jednom truhlíku. Naučte se kombinace, které si vzájemně vypomohou

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Bylinky
Zdroj: Shutterstock

Jistě se vám už několikrát stalo, že jste si pořídili truhlík, kvalitní zeminu, semínka nebo sazeničky a vše tak mělo dopadnout skvěle. Ale namísto toho buď nevyrostlo nic nebo jen jedna bylinka. Chyba byla nejspíše v kombinaci.

V následujícím článku vám napíšeme, které bylinky mohou být společně v jednom truhlíku a představíme jednoho samotáře.

Kombinování je alchymie

Jistě se shodneme na tom, že utrhnout si čerstvé bylinky, které jsme si navíc vypěstovali sami, je pocit k nezaplacení.

Je to ale trochu alchymie zasadit bylinky tak, aby si navzájem pomáhaly. Pokud totiž dáme vedle sebe ty správné bylinky, tak si vzájemně vyměňují důležité živiny a podporují se v růstu.

Nejde však jen o to, že si vzájemně bylinky pomáhají, ale také každá bylinka vyžaduje jiný přístup, jiný druh zeminy atd.

Pojďme kouzlit

Jak se říká, pojďme od teorie rovnou k praxi. Co se týče jejich potřeb zeminy, tak lze bylinky rozdělit na ty, co mají rády suchou, a ty, které potřebují vlhčí půdu.

Bylinky, jako je rozmarýn, tymián a šalvěj, mají rády poměrně suchou půdu, zatímco bazalka a petržel mají rády trochu více vlhkosti.

Tyto bylinky k sobě patří

Představujeme duo, které prostě musí být společně – bazalka a oregano. Bazalka má ráda hodně slunce a dobře propustnou půdu, oregano zase o něco lépe snáší stinná místa. Ale vzájemně si pomohou.

Rozmarýn a šalvěj jsou další skvělou dvojicí. Rozmarýn je stálezelený keř, který může být poměrně velký a potřebuje prostor. Šalvěj je jednoletá bylina, která roste poměrně pomalu, takže je dobrou volbou pro vyplnění mezer mezi ostatními rostlinami.

Tymián a majoránka mají stejné nároky na pěstování, a tedy se jedná o další bylinky patřící vedle sebe.

Kombinací je více

Kombinací však může být více než jen po dvojicích. Estragon, koriandr, bazalka a petržel spolu v jednom květináči? Bez problémů! Je však třeba zvolit květináč s dobrými drenážními otvory, dobře propustnou zeminu a slunné místo.

Jak vidíte, není třeba každou bylinku pěstovat zvlášť v truhlíku. Stačí si jen zapamatovat pár jednoduchých pravidel o pěstování a máte vyhráno.

Jednoho samotáře mezi bylinkami však najdeme. Jmenuje se máta a nerozumí si s žádnou jinou bylinkou. Mátu tedy pěstujeme vždy samostatně.

Důvod je prostý – zabere si totiž celý květináč sama pro sebe.

Zdroj: Plant Instructions

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články