Budíte se ráno se zarudlýma očima? Na vině může být syndrom suchého oka i vážnější příčiny

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
rude oci
Zdroj: Shutterstock

Míváte ráno zarudlé oči? Ačkoliv červené oči mohou působit děsivě, většinou nejsou důvodem k velkým obavám. Přesto je však lepší zjistit jejich příčinu, protože v některých případech mohou být symptomem závažnějšího problému.

Když se ráno probudíte a podíváte se do zrcadla, není na červené oči hezký pohled. Probuzení se zarudlýma očima je obvykle známkou zhoršeného zdravotního stavu vašich očí, ale příčiny mohou být různé, od mírných až po závažné.

Syndrom suchého oka

Podle Americké oftalmologické akademie je jedním z nejběžnějších důvodů, proč se budíte se zarudlýma očima, to, že máte během spánku suché oči. Celkem tři vrstvy slz pomáhají oči hydratovat. Vnitřní vrstva ulpívá na povrchu oka a prostřední vrstva udržuje vlhkost a živiny v očích. Vnější vrstva slz chrání slzy před odpařováním. Když se tato vnější vrstva naruší, může dojít k vysychání očí.

Suché oči může způsobit nedostatek spánku, ale také příliš mnoho času stráveného u obrazovky. Při koukání do obrazovky méně mrkáme a právě mrkání pomáhá udržet oči vlhké. Oči můžete zvlhčit prostřednictvím volně prodejných umělých slz. Pomoci může také omytí očních víček nebo chladný obklad. Důležitý je též dostatek spánku a přestávky při dlouhém pobytu u obrazovky.

Alergie

Sezónní alergie mohou být na vině několika příznaků, včetně kašle, kýchání, překrvení, svědění očí a krví podlitých očí. Oči může dráždit také zvířecí srst, prach, kouř a oční make-up, proto si před spaním a po probuzení nezapomeňte omýt oči.

Zánět spojivek

Zánět spojivek může způsobit, že vaše oko zrůžoví nebo zčervená. Jedním z příznaků zánětu spojivek je otok, svědění a vytékající hnis z očí. Obvykle je způsoben viry, bakteriemi nebo alergeny, které se dostanou do očí. Bakteriální a virový zánět spojivek je velmi infekční, proto dodržujte přísná hygienická pravidla a raději navštivte očního lékaře.

Subkonjunktivální krvácení

Subkonjunktivální krvácení vzniká, když praskne oční krevní céva. Vypadá to děsivě, ale příčina může být banální. Céva může prasknout, pokud příliš silně mrkáte, kýcháte nebo si třete oči.

Nejnápadnějším příznakem, že jste prodělali subkonjunktivální krvácení, je probuzení se s jedním okem podlitým krví, ale bez bolesti nebo změny vidění. Do dvou týdnů by subkonjunktivální hematom měl zmizet sám.

Glaukom

Ve vzácných případech mohou být krví podlité oči po probuzení příznakem glaukomu. Akutní glaukom je závažný stav, který vzniká při velmi vysokém očním tlaku.

Příznaky glaukomu mohou podle nadace Glaucoma Research Foundation zahrnovat bolesti hlavy, očí, nevolnost a rozmazané vidění. Neléčený akutní glaukom může způsobit oslepnutí, proto je velmi důležité, aby byl diagnostikován očním lékařem.

Zdroj: Americká oftalmologická akademie, Live Strong, Health Digest, Glaucoma Research Foundation

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články