Blanka (41): Všichni mi říkali, ať si sundám růžové brýle. Neposlechla jsem a nyní mám velké potíže

od Adéla Vocetková
3 minuty čtení
zena 38
zena 38

Ačkoli byla svým okolím několikrát varována, nedala si Blanka říci a stále si věci dělala po svém. Její rodina ji nabádala k tomu, aby si sundala ony pověstné růžové brýle, které si krátce po seznámení s Markem nasadila. Neposlechla je a nyní toho velmi lituje.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Blanka a Marek se poznali na internetové seznamce, kde Blanka po rozchodu s dlouholetým partnerem opět hledala lásku. Všechno vypadalo jako vystřižené z nějakého romantického filmu. Ano, bohužel jen vypadalo…

Rozchod s partnerem po 11 letech mě srazil na kolena

S bývalým partnerem Tomášem jsme byli jedenáct let. Na plány v podobě svatby u nás sice nikdy nedošlo, ale i tak jsem byla přesvědčena, že po jeho boku zestárnu.

Když jsem mu přišla na nevěru, naivně jsem doufala, že to byl pouze úlet. Jenže nebyl. Tomáš mi nakonec přiznal, že jeho poměr trval rok a půl.

Strašně mi tím ublížil a o konci mezi námi nebylo pochyb. Ačkoli jsem to byla já, kdo udělal první krok a od partnera odešel, stejně mě odloučení po tolika letech psychicky srazilo hodně dolů.

Hledala jsem štěstí na internetové seznamce

Nějakou dobu po rozchodu jsem sice byla sama, ale rychle jsem se přesvědčila, že samota není nic pro mě. Že k sobě zkrátka někoho potřebuji.

Proto jsem si založila profil na internetové seznamce, trochu také na popud kamarádky Jitky, a tam jsem se snažila najít znovu své ztracené štěstí v lásce.

A vypadalo to, že se mi to podařilo. Ozval se mi pohledný muž, který byl o čtyři roky starší a projevil o mě vážný zájem. Pár dní jsme si psali a poté jsme se domluvili na osobní schůzce.

Vztah s Markem byl jako z romantického filmu

Marek byl pohledný a sebevědomý muž. Byl ke mně pozorný, hodný, zahrnoval mě komplimenty – to jsem po zradě v bývalém vztahu potřebovala jako sůl.

Zamilovala jsem se velmi rychle, ačkoli mě moje rodina varovala, že do toho jdu až příliš po hlavě. Moje maminka mi kladla na srdce, abych si z očí sundala růžové brýle – na Markovi se jí totiž něco nezdálo.

Neposlouchala jsem. Nedala jsem na slova svých blízkých ani v okamžiku, kdy mě Marek po dvou měsících vztahu poprvé požádal o půjčení peněz.

Neuposlechla jsem rady a nyní toho velmi lituji

Půjčování peněz se mezi námi stalo zvykem – tuhle potřeboval na opravu auta, jindy zase založit do výplaty. Půjčovala jsem mu bez řečí, protože jsem ho milovala, a peníze jsem nikdy zpět nechtěla.

Toto se několikrát opakovalo a já hloupá to přehlížela. Pak ale přišlo bolestivé prozření do reality. Jednoho dne jsem se vrátila do prázdného bytu – nebyl tam ani Marek, ani moje věci. Když jsem byla v práci, všechno z bytu ukradl, včetně elektroniky. Sebral mi i peníze, které jsem měla doma pro strýčka příhodu.

Neuvěřitelně se za všechno stydím.

Autor: Natálie Kabourková

Názor odborníka

I když bychom se v životě rádi leckdy zachovali rozumně a poslouchali svoje logické myšlení, tak jsou to především naše emoce, které diktují náš život. Získat si od věci odstup, zvláště pokud se nás blízce dotýká, může být velice náročné a někdy je potřeba tuto schopnost trénovat s psychologem či jiným odborníkem.

Každý vztah je dynamický a časem se proměňuje. To samé platí i pro naše pocity. Počáteční vášnivá zamilovanost bývá po nějaké době nahrazována něčím méně vzrušujícím, avšak více důvěrnějším či bližším. Právě tuto změnu je v některých případech těžké ustát, neboť partner může mít pocit, že už to není takové jako kdysi, vztah mu zevšední a ono vzrušení a pozornost mu ve vztahu začne chybět.

To je také obvykle jedním z důvodů nevěry. Když jsme hladoví, tak máme tendenci chtít se najíst. To stejné platí i pro ukojení svých emocí, když se nám jich nebude dostávat ve vztahu, začneme jejich uspokojení vyhledávat jinde.

Je proto nanejvýš důležité umět se svým partnerem správně komunikovat a nebát se říct si, co bychom od něj potřebovali, abychom se ve vztahu s ním cítili dobře. Někdy se můžeme bát, že bychom tím vyvolali ve vztahu konflikt, a tak mlčíme. Tím, že si svá přání a tužby necháme pro sebe, však neděláme službu ani sobě ani samotnému vztahu.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog

Související články