Bezpečí především. Při domácím ohňostroji dávejte velký pozor

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ohnostroj
Zdroj: Shutterstock

Blíží se silvestr a lidé ve velkém nakupují pyrotechniku. Chystáte se letos odpalovat rachejtle i vy? Myslete na to, že každoročně hasiči a záchranáři vyjíždějí k mnoha případům, které se vůbec nemusely stát. Myslete na své bezpečí a dodržujte následující pravidla.

Největší nebezpečí podle serveru Novinky hrozí samozřejmě v případě necertifikované pyrotechniky, kterou koupíte někde na bazaru, nebo se ji dokonce pokusíte vyrobit doma. Pokud si chcete na Nový rok užít vlastní rachejtle, kupujte ty kvalitní a ověřené.

Vždy ve volném prostranství

S pyrotechnikou je třeba zacházet velmi opatrně. Vždy ji odpalujte na volném prostranství, a to minimálně 100 metrů od domu, píše Český rozhlas Hradec Králové. Právě tohle pravidlo lidé velmi často porušují.

V blízkosti místa odpalu by neměla být zaparkována žádná auta, pozor dejte také na to, aby poblíž nestály kontejnery. A snažte se vyhnout prostorům s většími stromy. Pokud ohňostroj poničí majetek někoho dalšího, můžete dostat od hasičů poměrně vysokou pokutu.

Pozor na alkohol

Rachejtle nikdy neodpalujte pod vlivem alkoholu! Ačkoli jste třeba měli jen jednu skleničku šampaňského, pokud se něco stane a vy nadýcháte alkohol, budete v pořádném průšvihu.

Toto pravidlo se na silvestra velmi často porušuje, uvádí Ekopyro. Pokud chcete oslavit příchod nového roku jak pitím, tak i ohňostrojem, nejprve odpalte petardy a až potom si připijte.

Velké ohňostroje nechte na odbornících

Rachejtle nikdy nesmí odpalovat lidé mladší 18 let. Držte je mimo dosah dětí už ve chvíli, kdy si je domů koupíte. A při samotném odpalování samozřejmě dbejte na bezpečí všech osob kolem sebe.

Pokud si chcete užít ohňostroj ve velkém stylu, přenechte to odborníkům. Jak uvádí server Pyroking, běžně má člověk možnost odpalovat jenom menší rachejtle nebo petardy. Na použití jakékoli větší pyrotechniky je třeba si najmout odborníka, nebo se zajít podívat například na ohňostroj obecní.

Zdroj: Pyroking, Ekopyro, Český rozhlas Hradec Králové, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články