Ani kapka nazmar. Naučte se správně sbírat dešťovou vodu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Destova voda
Zdroj: Shutterstock

Pravděpodobně každý, kdo žije v domě na vesnici, má na zahrádce nebo někde pod okapem připravený sud na dešťovou vodu. Díky té se výrazně ušetří nejen při zalévání zahrady. I při zachytávání dešťové vody ale lidé dělají chyby a my vám nyní poradíme, jak jí získat co nejvíce a kde všude se dá využít.

V posledních letech panují v letních obdobích velká sucha. V mnoha případech se zahrádkáři dokonce setkali se zákazem napouštění bazénů. Samotné zalévání záhonů pak vyjde pěkně draho. Proto je ideální zachytávat vodu dešťovou, která problémy usnadní.

Většina lidí dělá stejnou chybu

Každý správný zahrádkář ví, že je třeba mít připravený pod okapem sud na vodu. Z toho potom můžete nabírat tekutinu do konví a zalévat s ní záhony, jak je libo. Jenomže jistě se i vám už stalo, že vám během vydatnějšího deště sud začal přetékat.

O velké množství dešťové vody, kterou jste mohli zachytit, tak zbytečně přicházíte. Způsob, jak tento problém vyřešit, je jednoduchý. Kromě jednoho většího sudu, který obvykle umístíte přímo pod okap, si připravte ještě několik dalších menších nádob.

Propojené sudy

Největší sud, který doma máte, umístěte přímo pod okap. Zhruba 10 centimetrů od jeho vrchního okraje v něm vytvořte díru a do té dejte hadici nebo kus trubky. Ta bude končit v menším sudu hned vedle.

Jakmile tak voda dosáhne okraje velkého sudu, bude dále přetékat pomocí trubky do menších nádob, a vy tak už neztratíte ani kapku cenné vody, radí AA Zdraví.

V případě, že jste nespokojeni s tím, jak vám mnohdy nevzhledné sudy hyzdí zahrádku, dá se něco samozřejmě udělat i s tím. Plastové nádoby vedle skleníku nebo záhonu se zeleninou skutečně nevypadají hezky.

Sudy přitom můžete jednoduše přebarvit na zelenou barvu, aby do přírodního prostředí lépe zapadly. Druhou možností je schovat je mezi keře, nebo využít popínavé rostliny, které je krásně zakryjí, doplňuje iReceptář.

Na závěr je třeba upozornit na to, že dešťová voda není pitná. Podle serveru Voda v domě má ale kromě zálivky dostatečnou kvalitu na mnoho využití v domácnosti. Vhodná je na úklid, splachování WC nebo třeba praní prádla.

Zdroj: AA Zdraví, Voda v domě, iReceptář

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články