Zbavte se plevele jednou provždy. Pomůže horká voda i další vychytávky

od Andrea Světlíková
2 minuty čtení
plevel
Zdroj: Shutterstock

Plevel je nezvaný host, který se neptá a vesele si vyroste právě tam, kde se vám to ani trochu nehodí. Roste na chodnících i příjezdových cestách, dokáže nás pozlobit na záhonku s květinami i na zahradě. Boj s plevelem je mnohdy na dlouhou trať. Důležité je vědět, jak na něho vyzrát.

Možná s plevelem bojujete i vy. Vyroste si všude tam, kde vám akorát tak překáží, a vy přemýšlíte, jestli existuje způsob, jak se ho zbavit jednou provždy. My naštěstí víme, co vám poradit!

Nejjednodušší je vzít na pomoc chemii

Asi tím nejjednodušším způsobem, který napadne většinu lidí, když se chtějí zbavit otravného plevele, je vzít si na pomoc chemické prostředky.

Těch existuje nespočet. Liší se značkou i cenou. Některé se ředí, jiné se dají použít tak, jak si je z obchodu přinesete domů.

Stále více lidí ale přemýšlí nad dopadem těchto chemií nabušených přípravků. Možná i vy proto váháte, zda si na odstranění plevele vzít právě kupované prostředky. Pokud vám chemie nevoní a myslíte na životní prostředí, zkuste některý z tipů níže.

Zalijte plevel horkou vodou

Použít na plevel horkou vodu? Kdekdo by nad tím možná nevěřícně kroutil hlavou, my však tento postup můžeme doporučit.

Uvařte vodu a vroucí ji nalijte na plevel, kterého se chcete zbavit. Extrémní teplo zabije celý plevel, a to včetně kořenů.
Vydlabejte plevel včetně kořenů

Pokud si plevel vybere tak ošemetné místečko, jako jsou třeba spáry mezi dlaždičkami, jen stěží se vám ho podaří vykopat.

Tady přichází na řadu trpělivost a poctivá ruční práce. Vezměte si dlouhý šroubovák a směle plevel vydlabejte, a to včetně kořenů, které na místě nesmí zůstat. Když to neuděláte pořádně, plevel si zde vesele vyroste znovu.

Před trháním půdu zalijte

Při odstraňování plevele je nejdůležitější zbavit se ho celého. Často se snažíme plevel vytrhnout, ale nevytrhneme ho včetně kořenů.

A to je chyba, která bude mít za následek jediné: plevel tady vyroste dříve nebo později znovu. Proto je potřeba vybrat tohoto nezvaného hosta ze země i s kořeny.

Lépe se kořeny z půdy dostávají, pokud je vlhká. Abyste si práci ulehčili, před trháním půdu silně zalijte a poté vytrvale tahejte za plevel, dokud nepovolí úplně celý.

Co dát do mezer mezi dlažbou?

Trápí vás vyrůstající plevel na cestičce vedoucí k domu, na příjezdové cestě nebo kdekoli jinde, kde si najde i tu nejmenší škvíru, aby vás pozlobil tím, jak si tam radostně roste?

Až se vám podaří plevele zbavit, je dobré jeho dalšímu růstu předejít. Ideálně tak, že mezery mezi dlažebními kostkami vyplníte.

Použít můžete drcené mulčování z kůry nebo hrachový štěrk. V případě, že jsou mezery opravdu malé, doporučujeme použít tzv. polymerní písek – ten se zamete do mezer, kde vytvoří bariéru.

Zdroj: thespruce.com

Autor: Nikol Kolomazníková

Související články