Werich udělal patnáctileté Dvorské ve své šatně návrh. Díky němu ji známe jako okatou Marušku

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Maruska 1
Maruska 1

Její pomněnkové oči uhranuly nejednoho diváka pohádky Byl jednou jeden král. Jenže než se do nich mohli zamilovat oni, měl tu čest je spatřit Jan Werich. Kdyby tomu však mladičká Milena Dvorská nešla naproti, česká kinematografie by přišla o opravdový klenot.


Jan Werich byl v roce 1953 už velkou hereckou osobností. Není tedy divu, že si za ním lidé chodili pro autogram. Nejinak tomu bylo u Mileny Dvorské, tehdy patnáctileté dívky, jež byla Werichovou fanynkou.

Přišla si pro autogram a dostala filmovou nabídku

Po jednom představení v prostějovském šapitó nabrala odvahu a vydala se za váženým hercem do šatny pro podpis. Nejen že ho dostala, ale Werich jí rovnou nabídl roli Marušky ve filmu Byl jednou jeden král.

Mladá dívka nemohla uvěřit svým uším, o takovém návrhu se jí ani nezdálo. Pro tu představu se však nadchla. Aby však roli získala, musela samozřejmě filmařům předvést, že na to má.

Ukázalo se, že herecké vlohy nepostrádá, a tak ji tvůrci poslali dopis s tím, že Maruščina role je její. Aby jí rodiče připravili překvapení, dali jí jej pod stromeček jako dárek k Vánocům.

Dostala se na DAMU. Hrála v divadle a objevila se i v televizi

Milena Dvorská ale o herecké kariéře toužila už odmala, takže i bez Werichova přičinění by se dost možná herečkou stala. Tři roky poté, co se s ním v Prostějově setkala, se dostala na DAMU.

Zanechala tak zdravotnické školy, aby rozvíjela to, co se při natáčení filmu Byl jednou jeden král na motivy pohádky Sůl nad zlato Boženy Němcové naučila.

Bylo by samozřejmě mylné považovat Dvorskou jako herečku jedné role. Své místo si našla v divadle i na televizních obrazovkách. Objevila se ve snímcích Vesničko má, středisková, Poslední růže nebo v seriálu Tři chlapi v chalupě.

Zemřela náhle v roce 2009 ve věku sedmdesáti jedna let.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články