První ženou ve vesmíru byla dcera traktoristy. Svůj úkol nesplnila, přesto získala obdiv celého světa

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
prvni zena ve vesmiru
prvni zena ve vesmiru

Vůbec první žena, která byla vyslána do vesmíru, byla obyčejnou dcerou jednoho traktoristy pocházejícího z městečka Maslennikovo v Jaroslavské oblasti v Sovětském svazu. Celým jménem Valentina Vladimirovna Těreškovová se stala legendou.

Cesta první ženy do vesmíru byla tehdy propagována jako klidná a bezproblémová. Pravda však byla taková, že její let nebyl vůbec tak hladký a sama Valentina Vladimirovna Těreškovová dokonce s pláčem prosila o jeho předčasné ukončení.

Desátý člověk ve vesmíru a první žena vůbec

Psal se 16. červen 1963 a Těreškovová sedící v raketě odstartovala do vesmíru. Byla teprve desátým člověkem, který se do vesmíru podíval a první ženou vůbec. Tohle prvenství jí už nikdy nikdo nevezme.

Letu do vesmíru však předcházel nejen pečlivý výběr, kdy byla Těreškovová zvolena z celkem čtyři sta uchazeček, ale samozřejmě také velmi náročná příprava. S tou se však Valentina poprala velmi statečně.

Před startem rakety byla psychicky nestabilní

Start rakety chystající se do vesmíru je náročný proces nejen pro samotnou posádku sedící v raketě, ale samozřejmě také pro všechny okolo. Těreškovová se netajila tím, že před startem byla značně nervózní. Měla vysoký tlak i srdeční puls, po psychické stránce byla velmi nestabilní.

Start se ale povedl na výbornou a o pár chvilek později již nadšená Valentina hlásila, že vidí Zemi. Nadšení jí však nevydrželo příliš dlouho.

Let vůbec nebyl idylický. Valentina zvracela i plakala

Ačkoli pečlivě absolvovala nelehkou přípravu, která trvala dlouhé měsíce, realita samotnou Valentinu zaskočila. Začala si stěžovat na různé bolesti – například kolene. Během letu několikrát tajně zvracela, a dokonce propadala v zoufalý pláč.

Ačkoli nesplnila hlavní úkol, vzbudila neuvěřitelný ohlas

Priorita tohoto letu do vesmíru zněla jasně: odzkoušet manuální orientační systém lodi. Tento úkol však Těreškovová nesplnila. Po sedmdesáti hodinách a padesáti minutách letu, během něhož stihla celkem osmačtyřicetkrát obletět celou Zemi, bezpečně přistála zpátky.

Ačkoli nesplnila hlavní úkol, vyvolala obrovský ohlas. Přesně s tím se také počítalo. Těreškovová se okamžitě stala sovětským symbolem a ukázala na rovnost mezi muži a ženami.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články