brandingFullPage

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

První ženou ve vesmíru byla dcera traktoristy. Svůj úkol nesplnila, přesto získala obdiv celého světa

od Nikola Jaroschová
Zdroj: Profimedia

Vůbec první žena, která byla vyslána do vesmíru, byla obyčejnou dcerou jednoho traktoristy pocházejícího z městečka Maslennikovo v Jaroslavské oblasti v Sovětském svazu. Celým jménem Valentina Vladimirovna Těreškovová se stala legendou.

Cesta první ženy do vesmíru byla tehdy propagována jako klidná a bezproblémová. Pravda však byla taková, že její let nebyl vůbec tak hladký a sama Valentina Vladimirovna Těreškovová dokonce s pláčem prosila o jeho předčasné ukončení.

Desátý člověk ve vesmíru a první žena vůbec

Psal se 16. červen 1963 a Těreškovová sedící v raketě odstartovala do vesmíru. Byla teprve desátým člověkem, který se do vesmíru podíval a první ženou vůbec. Tohle prvenství jí už nikdy nikdo nevezme.

Letu do vesmíru však předcházel nejen pečlivý výběr, kdy byla Těreškovová zvolena z celkem čtyři sta uchazeček, ale samozřejmě také velmi náročná příprava. S tou se však Valentina poprala velmi statečně.

Před startem rakety byla psychicky nestabilní

Start rakety chystající se do vesmíru je náročný proces nejen pro samotnou posádku sedící v raketě, ale samozřejmě také pro všechny okolo. Těreškovová se netajila tím, že před startem byla značně nervózní. Měla vysoký tlak i srdeční puls, po psychické stránce byla velmi nestabilní.

Start se ale povedl na výbornou a o pár chvilek později již nadšená Valentina hlásila, že vidí Zemi. Nadšení jí však nevydrželo příliš dlouho.

Let vůbec nebyl idylický. Valentina zvracela i plakala

Ačkoli pečlivě absolvovala nelehkou přípravu, která trvala dlouhé měsíce, realita samotnou Valentinu zaskočila. Začala si stěžovat na různé bolesti – například kolene. Během letu několikrát tajně zvracela, a dokonce propadala v zoufalý pláč.

Ačkoli nesplnila hlavní úkol, vzbudila neuvěřitelný ohlas

Priorita tohoto letu do vesmíru zněla jasně: odzkoušet manuální orientační systém lodi. Tento úkol však Těreškovová nesplnila. Po sedmdesáti hodinách a padesáti minutách letu, během něhož stihla celkem osmačtyřicetkrát obletět celou Zemi, bezpečně přistála zpátky.

Ačkoli nesplnila hlavní úkol, vyvolala obrovský ohlas. Přesně s tím se také počítalo. Těreškovová se okamžitě stala sovětským symbolem a ukázala na rovnost mezi muži a ženami.

Autor: Nikol Kolomazníková

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Související články