Bastien z Nekonečného příběhu: Z dětského herce učitelem fotografie, z jehož vizáže jde strach

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Bastien
Bastien

Původně se jednalo o příběh autora Michaela Endeho. Osud chlapce, který se pomocí knihy dostane do říše fantazie, tajemně spojené s tou reálnou, se stal oblíbeným a později podle něho byl natočen i seriál a film.

Právě filmová verze příběhu z roku 1984 se stala velmi populární, a to nejen kvůli na svou dobu skvělým efektům a zpracování, ale především pro své herecké obsazení. Naivní a šikanovaný Bastien se totiž v jejím závěru stává tím, kdo zachrání celý svět.

Nebyl to jeho první film, rozhodně se ale stal jedním z nejúspěšnějších

Do role Bastiena byl obsazen herec Barret Oliver, narozený v srpnu roku 1973. Tou dobou už měl za sebou představení hrdinů například ve filmech Polib mě na rozloučenou nebo Knight Rider.

Zdroj: Idolnetworth.com

Až jako chlapec, který se schovává před svými spolužáky, se ale stal skutečně slavným. Snad každý si pamatuje scénu, kdy Bastien utíká před partičkou kluků, kteří se ho opět snaží nacpat do popelnice. A právě tehdy objeví v antikvariátu knihu, která ho zanese do říše fantazie.

Postupně se z chlapce, který se všeho bál, stává hrdina, který si v říši fantazie najde přátele. Pomůže jim zachránit jejich svět a oni poté v závěru příběhu na oplátku vytrestají ty, kteří Bastienovi na začátku tolik ublížili.

Stal se z něj učitel fotografie

Kdo příběh zná, pravděpodobně se jen tak nezbaví obrázku malého chlapce. Dnes byste Barreta Olivera jen těžko poznali a už vůbec by vás nejspíš nenapadlo, jakým směrem se vydaly jeho kroky.

Od roku 1989 totiž jeho hereckou kariéru vystřídal zájem o fotografování a výuku fotografických technik. Už dvanáct let se věnuje vyučování předmětu fotografie na univerzitě v Los Angeles.

Kromě toho se sám občas živí jako příležitostný fotograf a tiskař a v jeho pracích je originální to, že i v dnešní době se rád vrací ke starým technikám z devadesátých let minulého století.

Autor: Šárka Cvrkalová

Související články