Jak se zbavit kocoviny po bujarém večírku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
kocovina
kocovina

Hlava bolí, žaludek je jako na vodě, únava, špatná koncentrace – to jsou jen některé následky bujarého večírku. Nadměrná večerní konzumace alkoholu způsobuje nelehká rána. Jak ale zmírnit dopady prohýřené noci?

Co se při kocovině děje s naším tělem?

Za to, že je nám po proflámované noci tak špatně můžou látky, které vznikají při odbourávání alkoholu – ty našemu tělu nesvědčí. Na kocovinu mají vliv dva hlavní enzymy (konkrétně alkoholdehydrogenáza a acetaldehyddehydrogenáza) – kdo má tyto enzymy hodně aktivní, nemá pak s kocovinou takové problémy. Alkohol odvodňuje, takže naše tělo je po konzumaci většího množství alkoholu značně dehydratované – zejména pokud alkohol neprokládáme nealkoholickými nápoji. Po nadměrné konzumaci alkoholu navíc není náš spánek kvalitní, což naše tělo ještě více oslabí.

Jak předejít kocovině?

Kromě střídmé konzumace lze kocovině také předejít, pokud budeme alkohol prokládat jídlem – zejména tím mastnějším, mastné jídlo totiž omezuje vstřebávání alkoholu v trávicím traktu. Doporučuje se také konzumovat několik sklenic čisté, neperlivé vody před, při i po konzumaci alkoholu – zmírní se tak následky dehydratace a uleví to i našemu žaludku. A dobře známá zásada, která platí pro mnoho lidí je – nemíchat. Obecně čistý alkohol jako vodka nebo gin nám většinou ublíží méně, než například míchání piva s vínem a dalšími druhy alkoholu. Zkusit můžete i různé tablety, které se berou před plánovaným pitím – urychlují odbourávání alkoholu.

Co dělat, když už je kocovina na světě?

Prvním a nejdůležitějším bodem je dostatek tekutin kvůli  dehydrataci – ideálně čisté vody. Pomůže i delší spánek, ranní studená sprcha nebo fyzický pohyb na čerstvém vzduchu – stačí třeba půlhodinová procházka.

Mléko, pomerančový džus, káva nebo bylinné čaje

Po nadměrné konzumaci alkoholu trpí váš žaludek, který je překyselený. Na to pomůže sklenice mléka, mléko je totiž zásadité, tak vašemu žaludku uleví. Dobrý je i pomerančový nebo grepový džus, protože obsahuje fruktózu, která napomáhá odbourávání alkoholu. Na nevolnost také dobře působí vychlazené colové nápoje, kterými se zároveň doplní rychlé cukry, které tělu chybí.

Doporučuje se i dát si ráno šálek silné černé kávy – kofein totiž působí jako jakýsi „protijed“ vůči alkoholu. Nejvhodnější je silné espresso nebo i turecká káva. Kofein nám zároveň dodá chybějící energii a zlepší koncentraci.

Do jisté míry vašemu zažívání uleví i různé bylinné čaje, zejména pak ten mátový, do kterého můžete přidat lžičku medu – dodáte tělu ztracené cukry a zmírníte tím zimnici.

Silný vývar, odvar ze zázvoru nebo ovoce

Osvědčenou klasikou v boji proti kocovině je silný vývar (nejlépe ten hovězí; dobře poslouží i obyčejná česnečka), který vás postaví na nohy a zklidní rozbouřený žaludek.

Skvělým lékem na nevolnost je také odvar z nastrouhaného zázvoru. Ulevit může i konzumace ovoce bohatého na vitamín C a B, o které při přemíře pití přicházíme.

Diskutabilní je ranní „vyprošťovák“ – někomu může pomoci, jinému se jen z pohledu na sklenici alkoholu udělá špatně. Nedáte-li na ranní „vyprošťovák“ dopustit, sáhněte po sklenici piva, čímž zároveň doplníte tekutiny, vitamín B a potřebné ionty.

Autor: Dana Špatenková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články