Bakterie získávají vůči antibiotikům stále větší odolnost. Víme, jak se vyhnout jejich nadměrnému užívání

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
zena leky
zena leky

V posledních letech se antibiotika až příliš nadužívají. Lidé je považují za všelék, který dokáže pomoci při chřipce i kašli. A nejen, že jsou často předepisovány i v případě viróz, kdy nemají vůbec žádný účinek, ale navíc jsou jimi vykrmována jateční zvířata, aby se u nich předešlo rozvoji infekcí. Také se díky antibiotikům zrychluje růst dobytka do jateční váhy.  A tak se rezistence bakterií na antibiotika bleskurychle zvyšuje.

Doktor J. McKenna píše ve své knize Alternativy k antibiotikům: „Bakterie v tělech jatečných zvířat získávají multirezistenci. Taková mnohonásobná rezistence se může přenést na člověka, ať už přímým stykem se zvířaty, kontaminovanou potravou, nebo dokonce půdou (pokud se výkaly zvířat používají například k hnojení).“

Největší hrozba lidstva

Podle Světové zdravotnické organizace jsou bakterie největší hrozbou lidstva. Lékaři svým pacientům předepisují stále nové druhy medikamentů, které doposud neztratily účinnost.

Někdy se zkouší další a další antibiotika, než konečně některé z nich nemocné osobě zabere. Smrtící bakterie se však vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí, dochází u nich k všelijakým mutacím, a tak se může brzy stát, že pacientům žádné léky nepomohou.

Vědci při výzkumu bakterií e-coli zjistili, že v Petriho misce odolává větším a větším dávkám léků.

Během pouhých dvou týdnů se skupina bakterií stala i vůči těm nejvyšším dávkám antibiotik rezistentní. A tyto bakterie plodí další, ještě odolnější kmeny.

Díky stále vyššímu užívání antibiotik se s největší pravděpodobností zvyšuje i počet lidí, kteří trpí různými alergiemi.

Nadměrné konzumaci antibiotik lze předcházet

Jak nadměrné konzumaci antibiotik předcházet? Nevyžadovat po lékaři tento lék, pokud on sám nerozhodne o jeho podávání.

Zkusit alternativní léčbu – mnohé byliny jsou přírodními medikamenty. A co se masa týká, doporučujeme využívat maso z ekofarem či od drobných chovatelů.

Odolnost vůči lékům děsí lékařské experty, neboť by mohla lidstvo přivést do záhuby, anebo přinejmenším alespoň ke strašlivé krizi.

Některé předpovědi hovoří o katastrofickém jevu, kdy by bez vhodných léčiv mohlo zemřít během následujících třiceti let až deset milionů osob ročně.

Už dnes statistiky ukazují, že každoročně umírá v Evropě a USA cca padesát tisíc pacientů v důsledku neléčitelných infekcí.

Jen ve Velké Británii je to dvanáct tisíc lidí díky mikroorganismům rezistentním vůči antibiotikům. V podstatě jsme už dnes ve válce s bakteriemi.

Autor: Jaroslava Linková


Související články