Ženy mrkají dvakrát více než muži. Žádné benefity jim to ale nepřináší

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Mrkani
Zdroj: Shutterstock

Vědci se dlouho dohadovali na tom, zda je pravda, že ženy mrkají mnohem více než muži, nebo jde jenom o mýtus. Nedávné studie podle webu skeptics.stackexchange.com to nakonec opravdu potvrdily. Čím to je? A má to nějaký vliv na lidské zdraví?

Hledět někomu do očí je romantické. Při běžné komunikaci si mrkání ani neuvědomujeme. Tedy pokud protějšek nemá nějaký tik a nezavírá oči například v rámci nervozity častěji, než je normální.

Jenomže jaká je hranice normálnosti? Kolikrát v průměru za minutu mrkneme? A proč někdo mrkáme více a někdo méně? To jsou otázky, na které věda hledá odpovědi už dlouhé roky.

Dvakrát více

Hned v několika studiích z poslední doby bylo zmíněno, že ženy mrkají až dvakrát více než muži. Muži údajně sklopí víčka zhruba desetkrát za minutu. U žen je to v průměru mezi devatenácti až dvaceti mrknutími.

Může za to pravděpodobně estrogen. Konkrétní příčinu ale vědci prozatím neznají.

V posledních letech se výzkumníci zajímají také o to, proč byla zjištěna zhruba o třetinu vyšší frekvence mrkání u žen, které používají hormonální antikoncepci. Podobně jako každý výzkum je ale i toto ještě běh na dlouhou trať.

Psychologové spekulují o tom, že zatímco muži jsou spíše dominantní, sebevědomí a vyrovnaní, ženy jsou více ostražité, stydí se a neustále se soustředí na své okolí. I to může podle všeho vést k nadměrnému mrkání.

Prokazují to i výzkumy, které se zabývaly mrkáním lidí v různých situacích. Ačkoli i v tomto případě byly obvykle vítězkami ženy, ukázalo se, že pokud je muž ve stresu, mrká mnohdy více než žena v klidové situaci.

Vědci dále dodávají, že i když statistiky hovoří jasně, ne vždy je to zákonitě tak, že by muži mrkali méně. V některých konkrétních případech to může být naopak a výjimky v tomto ohledu nejsou ničím zvláštním.

Jsou díky mrkání ženské oči zdravější?

Na povrchu oka se nachází celá řada nežádoucích částic, které se tam dostanou ze vzduchu, nebo kdykoli se rukou jen přiblížíme k obličeji. Proto je důležité, aby tato citlivá část našeho těla byla chráněna.

Mrkání oči zvlhčuje, tím se velká část nečistot vyplavuje a oko se tak samo čistí. Bylo by tedy logické, že by ženské oči měly být zdravější než ty mužské. To ale není tak úplně pravda. Žádné výzkumy totiž nepotvrdily, že by častější mrkání mělo vliv na zdraví očí.

Pokud by člověk nemrkal, samozřejmě by nastal problém. I muži ale mrkají dostatečně na to, aby se jejich oči pročistily a nečekaly je žádné závažnější problémy. To, že ženy mrkají více, v podstatě nemá na nic vliv.

Jak jste na tom vy? Potvrzujete statistiky, nebo se vaše mrkání vymyká kontrole a ve stresových situacích se vaše oční víčka nezastaví? Existuje celá řada věcí, na které ještě výzkumníci a lékaři nenašli odpověď, stále ale pracují na tom, aby toho o lidském oku a jeho ochraně zjistili co nejvíce.

Zdroj: answer.firmoo.com, skeptics.stackexchange.com, youngisthan.in
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články