Velký pátek: Na praní prádla zapomeňte, rytí zahrádky nechte na jindy. Osvěžte si další velikonoční tradice a zvyky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
velikonoce
Zdroj: Shutterstock

Pro většinu křesťanů se jedná o největší svátek v roce. Významný den, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus. Od toho se odvíjejí některé tradice, které bychom na Velký pátek měli dodržovat. Ale existují i další, které vznikly takzvaně lidově.

Pro některé z nás je nejvýraznějším dnem Velikonoc pondělí, kdy se chodí koledovat, rozdávají se sladkosti a jí se vajíčkové pomazánky. V ten den totiž Ježíš vstal z mrtvých.

Pro mnohé je ale nejvýznamnějším dnem právě Velký pátek, kdy došlo k Ježíšovu ukřižování. „V tento den byl Ježíš ukřižován jako zločinec. Byl popraven na základě falešného obvinění, které proti němu vznesla židovská velerada,“ popsal tuto událost ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka.

Křesťané drží půst

Jedním ze základních zvyků křesťanské komunity na Velký pátek je držení půstu. Lidé by v ten den neměli vůbec jíst maso. Zároveň také platí, že by se měli najíst pouze jednou za den, a to dosyta, aby poté už jíst nepotřebovali.

Dalším oficiálním zvykem je takzvané uctívání kříže, které asi většina z těch, kteří se náboženství nevěnují, možná ani nezná. Na Velký pátek také není sloužena mše svatá.

Lidové zvyky, které vás možná překvapí

I ti, kteří v Boha nevěří nebo se o náboženství nezajímají, dodržují podle všeho na Velký pátek některé lidové zvyky, které vycházejí z pověr a povídek. Některé jsou také úzce spjaty s křesťanstvím.

Den je podle mnohých spojován s nadpřirozenými magickými silami. V tento čas se otevírají země, posouvají se hory, které mohou těm šťastnějším vydat poklad, jiné ale zase navždy uvěznit v sutinách.

Proto se podle pověr nedoporučuje jakkoli na Velký pátek hýbat zemí. To znamená, že práce na zahrádce by měla být odložena, do země by se nemělo rýt ani do ní nic sázet.

Také by se nemělo nic nikomu půjčovat, ani si půjčovat od někoho. Věci totiž mohou být podle všeho očarované. Soused by mohl mít ty nejmilejší úmysly, ale jeho kladivo by vám ublížilo nehledě na jeho vůli.

Další lidová pověra praví, že by se nemělo na Velký pátek prát prádlo, protože by to znamenalo, že ho namáčíte do Kristovy krve. Na druhou stranu koupat se v potoce a otužovat se se vřele doporučuje.

Pomlázka a velikonoční vajíčka

Pokud nepatříte zrovna k nadšencům těchto tradic, nezapomeňte alespoň přichystat velikonoční vajíčka, upéct mazanec a uplést si pomlázku. Velikonoční pondělí je přece jen hned tři dny po Velkém pátku.

A i když letos asi kvůli současné situaci příliš koledníků nedorazí, nic nebrání mužské části domácnosti, aby vyšlehala pomlázkou alespoň své drahé polovičky či dcerky.

A koneckonců i společné barvení vajíček a později jejich konzumace se řadí ke skvělým aktivitám, které si můžete se svou rodinou doslova vychutnat. Tak nezapomínejte na ty nejkrásnější tradice a užijte si Velikonoce naplno.

Zdroj: budejovice.rozhlas.cz

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články