Toadzilla: Zřejmě největší ropucha světa vážící skoro 3 kilogramy musela být po odchytu utracena

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
toadzilla
Zdroj: Profimedia

Velkých žab a ropuch se někteří lidé štítí. Nejspíš noční můrou by pro takové jedince bylo zvíře, které si pro svou velikost vysloužilo přezdívku Toadzilla. Žábu připomínající velikostně spíše menší krůtu objevili strážci přírodní rezervace Conway v Queenslandu v Austrálii.

Téměř tříkilová žába byla objevena v podstatě náhodou. Při pravidelné projížďce po parku podle Smithsonian Magazine byli strážci parku vyrušeni hadem, který se pokoušel dostat přes asfaltovou cestu. Při snaze pomoci mu zpět mezi stromy si všimli díky její velikosti ropuchy, kterou by jinak možná přehlédli.

Jenže podle strážkyně parku Kylee Grayové bylo zvíře zhruba šestkrát větší než běžná ropucha stejného druhu. „Nikdy jsem neviděla nic tak velkého,“ sdělila v rozhovoru serveru BBC. „Vypadala skoro jako fotbalový míč s nohama.“

Škůdce

Ropuchy v Austrálii nemají žádné přirozené nepřátele. Naopak likvidují mnohdy prospěšný hmyz a jejich jedovaté druhy se v posledních letech staly pro mnoho zvířat nebezpečné. V přírodních rezervacích je s nimi třeba zacházet nanejvýš opatrně a z volné přírody jsou při nálezu okamžitě přesouvány jinam.

Ropuchy mohou žít až 15 let a v jednom reprodukčním období nakladou až 15 000 vajíček. Jejich rychlost rozmnožování je tak velmi nebezpečná. Ačkoli se tak Toadzilla stala pro vědce velmi zajímavým exemplářem, štěstí ji po odchytu nečekalo.

Skončí v muzeu

Po odchycení ropuchy ji vědci vzali na stanici, aby ji zvážili. Očekávali sice vysoké číslo, nenapadlo je ale, že s 2,7 kilogramy překoná dosavadní rekord.

Ten do té doby držela žába chována ve Švédsku v roce 1991 jako domácí mazlíček. Tu tehdy pojmenovaly Prinsen. Vážila jen o něco méně, konkrétně 2,6 kilogramů.

Toadzilla je jedovatý druh ropuchy, který podle Grayové svou obří tlamou dokázal požírat nejen hmyz, ale i drobné hlodavce.

Protože je takto velké zvíře tohoto druhu pro přírodní rezervaci nebezpečné, byla nakonec žába utracena. Podle serveru CNET bude po důkladném prozkoumání předána Queenslandskému muzeu a budou se na ni moci podívat i lidé, kteří chtějí velké zvíře spatřit na vlastní oči.

Zdroj: BBC, CNET, Smithsonian Mag

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články