Testy podstoupit, roušky nasadit: V Barceloně proběhne koncert s tisíci fanoušky přímo na místě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
koncert v rousce
Zdroj: Profimedia

S koronavirovou situací nastala krize v mnoha oborech i odvětvích, málokdo si ale možná uvědomuje, jak výrazně upadá ve všech zemích také kultura. Nesmí se navštěvovat divadla a výstavy, není možné pořádat klasické koncerty. Nebo tato možnost někde existuje?

Běžné koncerty s tisíci přítomných fanoušků nejsou v současné situaci možné. Nahradila je celá řada online koncertů, na které se lze připojit pomocí internetu, nebo záznamy vystoupení jednotlivých kapel, které sdílejí alespoň podomácku nahraná videa.

I mnoho českých umělců už se takto pokusilo pomocí sociálních sítí zpříjemnit lidem den a poslat jim nějaký ten nový klip, nebo jim oznámit den a hodinu streamu, na který se lze snadno připojit.

Jenže ta atmosféra, blízkost toho, koho obdivujeme, a stovky stejně nadšených lidí na jednom místě, to se zkrátka žádným internetovým připojením nahradit nedá. V Barceloně se proto rozhodli pro test, který by měl zjistit, zda by za určitých podmínek mohly koncerty opět probíhat jako dříve. Tedy téměř jako dříve.

Maximálně 4 osoby. Tedy až na výjimku velkého koncertu

Ve Španělsku je v současné době zákaz scházení se ve více než čtyřech osobách na jednom místě. Přesto zdravotnické úřady země povolily experiment, při kterém se na koncertě kapely Love of Lesbians může sejít až 5 000 osob.

Lidé, kteří se v blízké době setkali s někým, kdo koronu má, nebo u nich byla prokázána, se účastnit nesmí. Stejně tak lidé náchylní k onemocněním, lidé s nízkou imunitou nebo s problémy se srdcem.

Vstupenky na koncert v počtu 5 000 jsou již vyprodány. Lidé si ale zaplatili nejen za možnost zážitku, ale zároveň i za speciální respirátor a test na covid-19, který podstoupí v daný den ráno.

Ti, kteří budou mít výsledek testu negativní, obdrží SMS zprávu a budou se moci zúčastnit velké akce. Sice je povinné nošení respirátorů, ovšem taková koncentrace lidí na jednom místě může být podle odborníků nebezpečná i přes veškerá opatření.

A právě proto se země rozhodla zjistit, jak moc jsou návštěvníci takových případných akcí v ohrožení a zda by se i v budoucnu nedaly koncerty a kulturní události pořádat alespoň tímto způsobem.

Desetkrát větší akce

Země již jeden podobný koncert pořádala, a to konkrétně v prosinci loňského roku. Tehdy také proběhlo testování účastníků, povoleno ale bylo pouze 500 osob. Od té doby se situace ve světě hodně změnila.

Onen malý koncert byl ale podle odborníků důkazem, že testování a nošení ochranných masek na obličeji je tou správnou cestou. Ze zúčastněných se na nikom později nákaza neprojevila.

Podle virologa Borise Revolla, který se podílí na tvorbě zdravotnických protokolů, by takové koncerty mohly být dalším krokem k tomu, jak se s pandemií vypořádat, aniž by jednotlivé země přišly o svou kulturu.

Prozatím je v nedohlednu, že by se něco takového plánovalo i u nás. My si zkrátka musíme ještě nějaký čas své oblíbence vychutnávat z pohodlí domova. Kdy se dostaneme na nějaký ten koncert osobně, zatím není jasné.

Zdroj: theguardian.com

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články