Tanečnice si i po amputaci končetiny kvůli osteosarkomu plní svůj sen. Balet jí dodává sílu

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
baletka
Zdroj: Profimedia

Tanečnice Kara Skrubis ukazuje, že si lze i po amputaci končetiny plnit svůj sen. Její život málem zničil osteosarkom, ale nevzdala se a bojuje. Nyní se rozhodla o svůj příběh podělit a dodat sílu ostatním.

Jedná se o nemoc, se kterou bojovali například Terry Fox, na jehož počest se koná Běh Terryho Foxe, nebo třeba zpěvák Little Richard. Známý spisovatel Arthur Rimbaud této nemoci podlehl v 37 letech.

Nyní však již léčba pokročila a oproti období před rokem 1970, kdy byla šance na přežití méně než 20 procent, je nyní šance na přežití 65–70 procent.

Osteosarkom a jeho léčba

Osteosarkom je typem kostního nádoru, který nejčastěji postihuje dlouhé kosti a destruuje je. Vzhledem k jeho poměrně nízké citlivosti na radioterapii je nejúčinnější formou chirurgické odstranění, a tedy amputace dané dlouhé kosti.

Vědci se nyní zaměřili na to, čím se buňky osteosarkomu liší od jiných buněk. Dle serveru American Cancer Society zjistili, že buňky tohoto nádoru obsahují velké množství látky zvané GD2, která je používána při léčbě jiného nádoru – neuroblastomu.

Na základě těchto informací se snaží vědci tyto buňky pochopit a najít vhodnou a specifickou léčbu. Aktuálně je léčba zaměřena na odstranění napadené kosti a okolní tkáně. Nové chirurgické přístupy umožňují odstranit nádor se zachováním co největšího množství zdravé tkáně.

Zároveň je nutné chirurgickou léčbu doplnit chemoterapií, jak ukazuje studie provedená v letech 1982 až 1984. Osoby, které prodělaly jen operaci, měly pouze 11% šanci dožít se dalších 6 let. Když byla u osob po operaci aplikována vhodná chemoterapie, zvýšila se šance na 61 procent.

Balet jí dodává sílu

Kara Skubis se zdrcující diagnózu osteosarkom dozvěděla v lednu roku 2020, když měla již několik měsíců problémy a bolesti. Tento nádor postihuje nejčastěji děti, teenagery a mladé dospělé v oblasti kostí, které rychle rostou.

Po léčbě chemoterapií Kara souhlasila s amputací, protože hlavně chtěla, aby byl nádor pryč z jejího těla.

„Chemo si vybralo velkou daň na mém těle a amputace samozřejmě velmi mění život. Ale já jsem prostě chtěla, aby byl nádor pryč. Nechtěla jsem dělat žádnou další léčbu,“ uvedla v rozhovoru pro People.

Během své léčby se rozhodla, že chce podporovat ostatní, kteř se s nemocí potýkají.

„Zatímco jsem seděla v nemocnici a nechala si pumpovat chemoterapii do žil, byla jsem schopná udělat věci pro to, aby to bylo lepší pro děti, které právě dostávaly diagnózu nebo které nevěděly, co se s nimi děje,“ pokračuje v rozhovoru.

A toto jí dává sílu v pokračování ve svém snu, kterým je tanec.

„Balet je tak trochu můj způsob, jak přijmout své postižení a ukázat, že se nebojím dělat cokoli, co chci,“ řekla s tím, že svým příběhem chce dodat sílu ostatním.

Zdroje: American Cancer Society, PubMed Central, People

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články