Steve Irwin: Neohroženého lovce krokodýlů nakonec zabil rejnok přímo před kamerou

od Silvie Grulichová
3 minuty čtení
Steve Irwin
Zdroj: Bernard DUPONT from FRANCE, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

Život legendárního australského dobrodruha, jehož pořad Lovec krokodýlů se vysílal ve více než 130 zemích světa, v roce 2006 nečekaně vyhasl přímo před kamerou. Na jeho předčasné smrti byl snad nejvíce šokující fakt, že ho nezabil krokodýl, ale rejnok. Paryba, která je všeobecně považována za přirozeně klidného a plachého tvora.

Steve Irwin se proslavil především v devadesátých letech, díky svému dokumentárnímu seriálu Lovec krokodýlů. Legendární australský odborník na divoká zvířata si svými riskantními kousky a setkáními s životu nebezpečnými tvory získal obdiv diváků po celém světě.

Ačkoli se zdálo, že si vždy našel způsob, jak se dostat z jakékoli zapeklité situace, jeho nespoutaná vášeň pro zvířata si nakonec vyžádala svou daň. Když v září roku 2006 natáčel video pro nový dokument na Velkém bariérovém útesu, napadl ho rejnok. O chvíli později byl neohrožený Lovec krokodýlů mrtvý.

Jak se stal Lovcem krokodýlů

Stephen Robert Irwin se narodil v australském Upper Fern Tree Gully v roce 1962. Jeho rodiče byli známí nadšenci do zvěře a ochránci přírody, a malý Steve byl proto vychováván k lásce ke všem divokým zvířatům, především pak plazům.

V roce 1970 se rodina přestěhovala do Beerwah v Queenslandu, kde Irwinovi založili zoo orientovanou na australské plazy Beerwah Reptile and Fauna Park, která nyní funguje pod názvem Australia Zoo.

Steve byl pro práci se zvířaty předurčený. Pokud šlo o divoká zvířata, vypadalo to, že u něj funguje jakýsi šestý smysl, který pak celý život zdokonaloval. Prvního jedovatého hada chytil v pouhých šesti letech.

První setkání s krokodýly

O tři roky později již pod dohledem svého otce zápasil se svým prvním krokodýlem – pomáhal otci s odchytem problémových krokodýlů, kteří se zdržovali kolem lodních ramp. S touto výchovou nebylo překvapením, že se stal pokračovatelem svého otce a odborníkem na divoká zvířata.

Miloval práci v rodinné zoo a přírodní rezervaci a nejvíce pak rostla jeho láska ke krokodýlům. Trávil celé měsíce v nejodlehlejších oblastech na severu Queenslandu a chytal problémové krokodýly pro vládu. Steve Irwin během toho času vyvinul techniky odchytu krokodýlů, které se nyní používají po celém světě.

Láska na první pohled

V roce 1991 převzal správu rodinného zoologického parku. Krátce poté se zde seznámil s turistkou, americkou přírodovědkyní Terri Raines. O necelý rok později se vzali.

Namísto líbánek se však pár pustil do natáčení dokumentu o divoké zvěři – myšlenka se zrodila při odchytu a přemisťování problémového krokodýla, ke kterému byl Irwin krátce po svatbě povolán.

Z původně krátkého dokumentu o odchytu krokodýla se zrodila úspěšná show Lovec krokodýlů, a na Irwina se obrátila pozornost médií. Televizní seriál se stal hitem nejen v Austrálii, ale brzy i po celém světě.

Steve společně se svojí ženou Terri seznamoval diváky s divokou přírodou, a především proslul svými riskantními interakcemi s těmi nejnebezpečnějšími zvířaty, jako jsou krokodýli, krajty či obří ještěrky. A diváci šíleli.

Irwinovy kontroverzní metody

Ze Steva Irwina se stala mezinárodní celebrita a fanoušci ho pro jeho odvážné kousky a lásku k přírodě milovali. Jak jeho sláva rostla, část veřejnosti však začala zpochybňovat jeho metody, které se mnohdy zdály velmi lehkomyslné.

Steve Irwin December

Zdroj: Richard Giles, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Na manipulaci s nebezpečnými zvířaty mnohokrát doplatil. Utržil spoustu zranění, často život ohrožujících. Když v lednu roku 2004 krmil krokodýla, zatímco v druhé ruce držel teprve měsíčního syna Roberta, pobouřil svým činem velkou část diváků.

Za svůj čin se poté několikrát omluvil a vysvětloval, že byl od zvířete mnohem dál, než se zdálo. „Své děti bych nikdy neohrozil,“ přísahal v pořadu Larryho Kinga. Jeho kolegové tvrdili, že byl vždy opatrný, příliš vřelý vztah ke zvířatům však Steva Irwina jednoho dne dohnal.

Smrtelné setkání s rejnokem

4. září 2006 zamířil Steve Irwin a jeho televizní štáb k Velkému bariérovému útesu, aby natočili novou sérii s názvem Zabijáci oceánu. Původně měli natáčet žraloka tygřího, když však žádného nenašli, rozhodli se proto pozměnit plán a natočit rejnoky pro jiný samostatný projekt.

Bohužel při jednom ze záběrů se stala bizarní nehoda. Rejnok, jinak mírumilovné a vcelku plaché zvíře, místo toho, aby odplul, přímo před kamerou na Steva Irwina začal útočit svým ostnem. Několikrát mu propíchnul hruď. Bodl ho přímo do srdce a Steve byl mrtvý krátce poté, co ho štáb vytáhnul do člunu.

Podle kameramana si zřejmě rejnok spletl Irwinův stín se žralokem tygřím, který rejnoky často loví, proto zaútočil. Děsivou smrt zachytila kamera a podle pozdějších šetření byla uzavřena jako tragická nehoda. Steve Irwin zemřel v nedožitých 45 letech.

Dědictví Steva Irwina

Odkaz nadšeného dobrodruha a milovníka divoké zvěře žije dodnes. Díky jeho dětem, které stejně jako jejich otec vyrostly v zacházení s divokými zvířaty, pokračují jeho projekty na ochranu přírody. Obě děti spolu s matkou stále provozují australský zoopark.

Autor: Michaela Pauerová

Zdroj: en.wikipedia.orgalthatsinteresting.com, australiazoo.com.au


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články