Skutečný příběh Motýlka: Jeho spoluvězni ho označili za lháře. Autobiografická kniha nejspíš v mnohém nevypráví pravdu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Henri Charriere
Zdroj: Profimedia

Henri Charrière o svém životě sám sepsal příběh. Podle toho bylo následně natočeno hned několik filmů, například v roce 2017 snímek s názvem Papillon. Všechny příběhy popisují muže, který býval gangsterem v Paříži a kterému se podařilo uniknout z vězení ve Francouzské Guayaně. Jenomže pravda může být úplně jiná, než je v knize popsáno, uvádí Movie Web.

Pojem motýlek obvykle vyjadřuje něco krásného, možná až romantického. V tomto případě se ale jednalo o přezdívku muže, který se dopustil špatných činů a skončil kvůli nim ve vězení. O svém životě muž s tetováním motýla na hrudi sepsal knihu. Podle jeho spoluvězňů si v ní ale výrazně vymýšlel.

Jsem nevinný

Henri Charrière se narodil v roce 1906. Když mu bylo deset let, zemřela mu matka. To ho hodně ovlivnilo. I když se v dospělosti oženil, a měl dokonce dceru, stal se nakonec součástí pařížského podsvětí a věnoval se nelegální činnosti, píše The Yucatan Times.

Byl odsouzen za loupeže, prodej drog i za vraždu. Sám ale vždy tvrdil, že je nevinný a nikdy nikomu neublížil. Z vězení ve Francouzské Guayaně se mu podařilo uniknout. Později byl nicméně znovu dopaden a měl být vydán Francouzům.

Jako zázrakem se mu znovu podařilo uniknout. Přežíval nějaký čas na svobodě, nakonec ale skončil v rukou zákona. V roce 1945 unikl do Venezuely, kde o svém životě sepsal knihu. Jeho autobiografický román byl pojmenován Papillon (česky Motýlek).

Příběhy kradl od spoluvězňů

Podle knihy bylo natočeno několik dokumentárních filmů. Jenomže mnoho lidí má za to, že polovina příběhů z díla je vymyšlená. Jak píše All That’s Interesting, potvrdili to v minulosti i spoluvězni autora.

Některé historky si přikrášlil podle svého, jiné dokonce úplně ukradl těm, se kterými za mřížemi seděl. Dodnes není prokazatelné, co všechno z příběhů Motýlka je skutečně pravda.

Zdroj: Though, All That’s Interesting, The Yucatan Times, Movie Web, Facebook, Brittanica

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články