Rybí déšť: Na Zemi existuje místo, kde prší mořské ryby. Vysvětlení by vás jen tak nenapadlo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
rmorske ryby
rmorske ryby

Minimálně jednou za rok se obyvatelé jednoho státu mohou těšit obřímu přísunu mořských ryb. Ačkoliv se jedná o vnitrozemskou zemi, to znamená, že není obklopena mořem. Obvykle se tak děje během jara či léta, kdy ji zasáhnou obrovské lijáky. Lidé se bojí o své domovy, schovávají se před dešti a čekají s napětím, až deště ustanou.

To celé je ale jenom předzvěstí toho, že opět bude padat „rybí déšť,“ jak někteří této situaci říkají.

Po povodních se totiž ulice Hondurasu, který leží ve střední Americe, naplní malými mořskými rybami.

Nikdo je nikdy z nebe padat neviděl

Ačkoli ryby nikdy nikdo padat z nebe neviděl, pověsti říkají, že to tak je jen proto, že se během deště lidé neodváží strachem ani podívat z okna.

Existují příběhy, které mluví o božím daru. Ten měl přivolat kdysi v polovině 19. století modlitbami Manuel de Jesus Subirana, který si přál, aby v zemi už nikdy nebyl hlad.

Těžko říct, kolik lidí v zemi tomu dodnes věří, vědecké vysvětlení ale dává jistě mnohem větší smysl.

Ryby se totiž objevují slepé, což je známkou toho, že se jedná o živočichy naopak vyplavené z podzemí.

Díky velkým dešťům se totiž zvedají hladiny vod a ryby, které žijí hluboko mezi podzemními skalisky, se tak dostanou až na úroveň města.

Po skončení deště pak zůstanou uvíznuté a lidé je plnými náručemi sbírají, aby si jednou ročně pořádně užili mořských plodů.

Nesmíte prodávat boží požehnání

Ať už je vysvětlení přítomnosti ryb jakékoli, celá situace se v komunitě zvané La Union později slaví velkým rybím festivalem.

Zde probíhá například soutěž s názvem Seňorita ryba, při které ženy soutěží v kráse, maskotem celého festivalu je pak mořská panna.

Zvláštností je, že nikdo na festivalu nesmí prodávat ryby. Účastníci je na místo nosí a vzájemně si je vyměňují a darují.

Údajně je tomu tak proto, že by si Bůh nepřál, aby se s jeho darem, s jeho požehnáním, obchodovalo.

Mohl by se rozzlobit a pro další generace by už žádný rybí déšť neexistoval.

Ačkoli je celá situace vědecky zvláštní, je na ní něco kouzelného i v mýtickém slova smyslu, kdy lidé věří, že se skutečně jedná o dar od Boha, který vyslyšel dvě stě let staré modlitby.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články