Připomínáme si 35 let od jaderné katastrofy v Černobylu. Dnes se do tohoto města duchů pořádají zájezdy

od František Olša
2 minuty čtení
Cernobyl
Zdroj: Profimedia

Událost, která obletěla celý svět. Pravděpodobně i vy si pamatujete na den, kdy se na televizních obrazovkách objevila zpráva o výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu. Letos je to již pětatřicet let od tragédie, na kterou se nedá zapomenout.

Dnes si připomínáme pětatřicáté výročí nehody v Černobylské jaderné elektrárně. Jedná se o nejzávažnější jadernou havárii v historii. Den 26. dubna 1986 byl poznamenán velkou tragédií a tato událost se zapsala do dějin.

Obrovská katastrofa

Černobyl byl místem nejhorší jaderné katastrofy na světě, když 26. dubna 1986 explodoval reaktor číslo čtyři. Výbuch způsobil rozptýlení velkého množství radioaktivního materiálu v atmosféře a mrak radioaktivního prachu zahalil velkou část Evropy.

Radiace z nehody je stále přítomna v zakázané zóně o rozloze 2600 čtverečních kilometrů, která byla zřízena kolem místa výbuchu. Desítky tisíc lidí bylo v důsledku katastrofy donuceno se přestěhovat, což mělo hluboký traumatický a trvalý dopad na jejich životy.

Bezprostředně po katastrofě zahynulo třicet jedna pracovníků elektrárny a hasičů, většinou na akutní radiační syndrom.

Velice častým jevem v okolí Černobylu jsou dodnes požáry. Ukrajinské orgány se však domnívají, že velké množství požárů mohlo být záměrně zapáleno.

Město duchů

Většina území kolem opuštěné jaderné elektrárny je divočinou prázdných budov, křovin a sutin. Všechny budovy v Pripjati, městě duchů, jež bylo kdysi domovem padesáti tisíců lidí, kteří většinou v elektrárně pracovali, potřebují opravu.

Ukrajinská vláda se snaží tento objekt zapsat na seznam světového dědictví UNESCO. „Věříme, že zařazení Černobylu na seznam kulturního dědictví UNESCO je prvním a důležitým krokem k tomu, aby bylo toto skvělé místo jedinečným cílem zájmu celého lidstva,“ uvedl ukrajinský ministr kultury Oleksandr Tkačenko.

Ministr také doufá, že se Černobyl po skončení koronavirové situace stane místem, které bude chtít navštěvovat velké množství turistů. I u nás se nachází mnoho cestovních kanceláří, které vám zprostředkují výlet do tohoto známého města duchů.

Černobyl se stal pro turisty velice zajímavým místem poté, co byl v roce 2019 uveden seriál Černobyl. Jen díky seriálu bylo v oblasti zaznamenáno přes sto dvacet tisíc lidí, kteří chtěli vidět místo na vlastní oči.

Zdroj: DW, United Nations
Autor: Štěpán Pacík

Související články