Louis Braille: V dětství přišel o zrak. Takhle vzniklo písmo pro nevidomé

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
louis braille
Zdroj: rook76 / Shutterstock.com

Dnes nejspíš každý z nás ví, co je to Braillovo písmo. Málokdo ale zná příběh zakladatele písma, kterým dnes po celém světě komunikují stovky nevidomých lidí.

Louis Braille se narodil 4. ledna roku 1809 ve Francii. Jeho otec byl sedlář, zabýval se výrobou sedel, bičů a dalších kožených věcí pro koně. Louis se mu snažil pomáhat a už jako malý si představoval, že ho bude následovat.

Jenomže dětský sen se chlapci hned ve třech letech rozpadl. Poranil si totiž při hraní jednou z otcových jehel oko, na které oslepl. Později dostal kvůli špatné léčbě infekci, která ho připravila i o druhé oko.

Žákem i učitelem

Když bylo Louisovi deset let, získal díky svým skvělým výsledkům stipendium na velmi drahou školu Královského institutu pro slepou mládež. Odešel od rodiny na kolej do Paříže, kde se naučil hrát na varhany. Začala ho zajímat také psychologie.

Na škole, do které se dostal, se děti učily číst pomocí vystouplých znaků. Bohužel ale nemohly psát. To Louise trápilo, proto dlouhé roky přemýšlel, co by se dalo s problémem dělat.

Po letech se stal na akademii sám profesorem a pokračoval v tom, co mu škola kdysi dala. Podporoval studenty, kteří přišli o zrak zraněním, nebo se s postižením už narodili, aby i přes problémy, které jim osud hodil do cesty, dokázali v životě uspět.

Tou dobou už existovalo takzvané Braillovo písmo, které on sám vytvořil v patnácti letech. Předal proto světu něco, co tu ještě nebylo. Děti mohly nejen číst, ale také psát.

Zdokonalil vojenskou komunikaci

Inspirací pro vynález písma pro nevidomé byl pro Louise Brailla starý vojenský systém Charlese Barbiera de la Serreho. Ten se skládal z dvanácti znaků, kterými mohli vojáci komunikovat i v noci. Braill se rozhodl systém zjednodušit a předělat tak, aby byl snadno pochopitelný i pro děti.

Znaků, které byly mezi vojáky používány, polovinu ubral. Zbylým šesti dal jasný tvar, díky kterému se dalo písmo číst a děti se jím dokázaly naučit také psát. V dnešní době přesto známe Braillovo písmo spíše pro čtení.

Roku 1829 vydal Braill svou první příručku, ve které dokonale popsal, jak jeho písmo funguje. Každý tak mohl snadno pochopit, že slepota není něčím, co by člověka omezilo. On sám totiž za svůj život dokázal, že i když nevidí, má dobré srdce i úmysly a talent mu nechybí.

Chatrné zdraví

Braille i nadále pracoval na zdokonalování svého systému. Po několika letech vymyslel dokonce zápis pro matematická znaménka a začal na škole děti učit, jak v Braillově písmu počítat. Roku 1852 se začaly vydávat první tištěné knihy ve znakovém písmu.

Bohužel, i když se svými zdravotními problémy Louis Braill bojoval, trpěl od zranění v dětství nejednou komplikací. Po roce 1833 začal trpět také tuberkulózou a postupně se musel vzdát učení na škole, kterou tak miloval.

Zemřel 6. ledna 1852 ve věku pouhých 43 let. Pohřben byl v rodném městě. Po jeho smrti bylo jeho vynálezu přiznáno mnoho poct, a nakonec byly jeho ostatky slavnostně odvezeny do Pantheonu.

Zdroj: thestatesman.com, biography.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články