Násilníci na svobodě. Stovkám trestanců se za posledních pět let podařilo z věznice utéct

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vezeni
vezeni

Vězení v Británii může na první pohled působit jako nedobytná pevnost. Někteří však využili nestřežené chvíle a podařilo se jim uniknout. Za posledních pět let uprchlo z britské věznice kolem šesti stovek vězňů. Někteří z nich jsou nebezpeční násilníci, a proto tato čísla děsí veřejnost.

Stačí jedna nestřežená chvilka

Někteří z vězňů, kteří už si odpykali svou část trestu, byli tak přeřazeni do věznic s označením „D“. Tato zařízení mají sníženou ostrahu a vězni mají daleko větší svobodu. Mohou podnikat různé aktivity a nejsou pod neustálým dohledem.

Právě v tuto chvíli se mnoho z nich rozhodne, že nastala jejich chvíle věznici opustit. Vyčkají na vhodný moment a uniknou na svobodu. Někdy se ovšem podaří utéci také těm, kteří jsou trestáni za těžké zločiny a mají zůstat už na doživotí.

Statistiky děsí veřejnost

Když se čísla dostala na veřejnost, zvedla se vlna kritiky. Někteří lidé naléhají na ministerstvo, aby požadovalo zvýšení ostrahy, jelikož si ve svém bydlišti nepřijdou bezpečně. Místní se s trestanci na útěku nechtějí potkat, jelikož ví, jak mohou být nebezpeční.

Uprchlíci se mohou pohybovat kdekoli a svůj minulý čin znovu opakovat. Někteří jsou trestaní za nezodpovědnou jízdu autem a na útěku mohou způsobit výrazné škody.

Vězni s povolenými vycházkami

Pokud se v Británii někdo dopustí lehkého činu, je po absolvování části trestu umístěn do věznice, která povoluje výjimečně budovu opustit. Lidé v okolí se proti tomuto opatření bouří a nazývají tento systém jako „letní tábory“.

K celé situaci se vyjadřují také vězeňští důstojníci, kteří tvrdí, že hlavní chyba se skrývá v nedostatku personálu. Podle nich je jen málo lidí, již na vězně dohlížejí, a může se tak stát, že útěky budou narůstat.

Zavedení přísnějších pravidel je v nedohlednu

Někteří z vězňů nemusí být příliš nebezpeční, ale obyvatelé Británie se domnívají, že by si svůj trest měli odpykat celý. Jakmile jednou opustí věznici v době, kdy měli stále plnit svůj trest, navrhují, aby jim nelítostně zpřísnili ostrahu.

Zasáhnout ovšem mohou jen pověřené orgány, které jsou v současné chvíli pod tlakem veřejnosti, ale zatím se žádné zpřísňování pravidel nekoná.

Autor: Eva Marešová
Zdroj: Daily Star


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články