Narkomanka Katka v rozhovoru uvedla, kde žebrá a jak se má. Helenu Třeštíkovou osočila, že jí nedala slíbené peníze

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Helena Trestikova s Katkou
Zdroj: iDNES.cz / Profimedia

Katka je nejspíše nejznámější českou narkomankou a to díky stejnojmennému dokumentu od Heleny Třeštíkové. Pro mnohé je vždy, když se objeví v médiích, velkým překvapením, že vzhledem ke svému způsobu života stále dokáže relativně dobře fungovat. Jak se má Katka Bradáčová? A jak je to s penězi, které jí slíbila Helena Třeštíková?

V roce 2001 proběhla premiéra dokumentu V pasti – Katka, který pět let sledoval život mladé dívky, která skončila na ulici a je závislá na drogách.

Dvacet tři let s Katkou

V roce 2009 byl vydán dokument Katka, který mapoval dokonce čtrnáct let jejího života, konkrétně od jejího pobytu v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích až po návrat na ulici a její těhotenství.

Ani narození dcery Terezy nedokázalo Katku změnit, a tak holčička skončila v kojeneckém ústavu a následně se jí ujala babička.

„To, jakou mám biologickou maminku, mě velmi mrzí. Já ale nejsem ona a ani nikdy nebudu,“ svěřila se dnes již skoro dospělá Tereza serveru Expres, když se vzhledem k její podobě s matkou podařilo zjistit, o koho se jedná.

V roce 2020 byla vydána kniha se stejným názvem jako dokument.

„Od prvního okamžiku bylo zjevné jednak to, že pro Katku je to jen snaha nějak motivovat setkávání s Helenkou a tím i finanční dotace, na které je od Helenky zvyklá, jednak to, že Katka už není ve formě, ve které by byla schopna delší souvislé výpovědi,“ uvedl pro MF DNES ke knize ve stejném roce dramaturg dokumentu Michael Třeštík.

Ten chtěl původně knihu napsat již dříve, ale prý bylo třeba nechat příběh dozrát do okamžiku, kdy kniha sama o sobě napíše příběh bez potřeby komentářů.

Katka žebrá na Karlově mostě a Staromáku

Katku média stále sledují a občas se objeví její fotografie nebo informace o ní. Minulý rok v létě ji například natočili reportéři deníku Blesk v pražských ulicích nepochybně pod vlivem drog. V říjnu minulého roku pak stejný deník přinesl informaci, že má Katka trpět cirhózou jater.

Aktuální podobu Katky natočil na Karlově mostě filozof Antonín Dolák, který umístil rozhovor s ní na YouTube.

Ve videu Katka prozradila, kde ji mohou lidé spatřit. Většinou prý na Karlově mostě a po cestě na Staroměstské náměstí. Zde ji najdete žebrat, pokud ji zrovna nevyžene policie.

Kolik si žebráním vydělá, to nechtěla prozradit, ale na živobytí to prý vystačí.

Třeštíková vyvrací slova Katky

Během rozhovoru Katka, které je velmi špatně rozumět, protože jí chybí zuby, zavzpomínala i na natáčení dokumentu.

„Natáčení dokumentu bylo fajn, jen kdyby paní Třeštíková dodržela sliby. Co se týká autorských práv, tak mě zneužila a na konci natáčení jsem dostala jen 5 tisíc,“ osočila Katka Helenu Třeštíkovou.

Helena Třeštíková pro server Expres uvedla, že se nejprve k situaci vůbec nechtěla vyjadřovat, ale na dotaz odpověděla.

„Dostalo se ke mně, že Katka mluvila o svých pocitech z natáčení a také o tom, že za film dostala jen 5 tisíc. To dostala po skončení natáčení, jinak ale dostávala peníze za každý natáčecí den, tak jako platíme všechny protagonisty,“ uvedla s tím, že jí dokonce bylo vyčítáno, že dává Katce peníze na drogy.

Také dodala, že si Katka během natáčení přišla zhruba na 50 až 100 tisíc a dalších 13 tisíc dostala za vydanou knihu.

Zdroje: iDNES, Expres, Blesk, YouTube

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články