Muž se baví úpravou dopravních značek. V České republice by ho za to čekala pěkně vysoká pokuta

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Dopravni znacky
Zdroj: Amosova Olga / Shutterstock.com

Asi každý z nás už někdy viděl nějakou tu dopravní značku, která byla ohnutá, zlomená nebo pokreslená. Napadlo vás ale někdy, jaký trest čeká viníka, který bude u takového poškození značky chycen? S tím si nedělá příliš starostí umělec, který si říká Clet a na dopravní značky v Itálii umisťuje vtipné samolepky.

Clet začínal jako umělec, který navrhuje vtipné dopravní značky a chlubí se s nimi na své webové stránce. Jenomže pak objevil aplikaci TikTok a řekl si, že by pro získání fanoušků mohl některé své výtvory zrealizovat. A tak vyrazil do terénu.

Žije ve Florencii, své kousky ale provádí kdekoli, kde se mu to zrovna hodí. I když jeho „umění“ možná mnozí neocení, celá řada fanoušků ho miluje. On sám zastává heslo: „Značky nám říkají, abychom zpomalili. Já vám dávám důvod k tomu snížit rychlost a pořádně si je prohlédnout.“

@cletsignonly who takes himself too seriously risks being ridiculous ##guignol ##puppet ##streetart ##ridiculous ##tooserious ##clet ##artistsoftiktok ##streetlife♬ son original – Clet

Dostane se všude

Na svém TikToku má Clet už více než 300 000 sledujících. Za své kousky si vysloužil přes 3 miliony srdíček. Nedělá sice nic špatného, úřadům by se ale pravděpodobně jeho činnost ani tak nelíbila. Podle těch totiž jeho samolepky na značkách mohou rozptylovat pozornost řidičů.

Ze značky jednosměrky Clet s úsměvem na tváři udělá hnízdo pro supa, který stráží silnici svým pohledem, nebo divokou řeku, kterou sjíždí nadšenci na lodi. Na další značku nalepí obrázek sklenice s rozlitým vínem nebo stádo ovcí.

Vtipným způsobem upravuje značky kdekoli, kde se zrovna objeví. Jednou vyleze z pole s kukuřicí, jindy přijede na kole ke značce, která je tak vysoko, že jen s jeho pomocí na ni dosáhne. Odře si sice ve snaze nalepit samolepku tak vysoko loket, ani to ho ale nezastaví.

Při tom všem ho natáčí kamarádka, která ho se smíchem podporuje a z dálky mu potvrzuje, že obrázky na značce vypadají dokonale. Vzniklé video pak putuje na TikTok, některé kousky Clet zveřejní i na svém Facebooku.

@cletsign##streetsign ##streetart ##law ##clet ##betterworld ##artisfree ##legal♬ son original – Clet

Fanoušci se ho zastávají

Někteří lidé v komentářích pod Cletovými videi tvrdí, že jeho práce značky ničí, celá řada řidičů jim přestává rozumět a on by se měl věnovat raději něčemu plnohodnotnému. Ovšem celá řada jeho fanoušků nesouhlasí.

„Proč jsou ty komentáře vždycky tak strašně negativní? Vaše umění je dokonalé a já myslím, že neexistuje lepší využití. Některé značky řidiči snadno přehlédnou, ale ty vaše rozhodně ne,“ chválí muž z Británie umělce.

„Pokud někdo tvrdí, že značky jsou po nalepení samolepek k nepoznání, měl by si zajít koupit brýle. Nebo se nechat hospitalizovat na psychiatrii. Jsou vtipné, nic víc. Poznat je jde stejně snadno jako předtím,“ dodává další.

Někteří lidé Cletovi navrhují, co by měl udělat jako další a jakou věc by chtěli na značkách vidět. A on slibuje, že se pokusí jim vyhovět. Není to ale vůbec snadné, každou samolepku musí navrhnout přesně tak, aby velikostně seděla, a vytisknout na speciální papír, který stojí poměrně velké peníze.

V Čechách by si musel dávat pozor

Jaký trest čeká v Itálii umělce v případě, že bude chycen při činu, to není úplně jasné. V České republice se ale jakékoli poničení komunikace a jejího příslušenství, tedy i značek, podle oficiálního zákoníku hodnotí jako trestný čin.

Za grafity na značce tak může pachatele čekat až 300 000 korun pokuty. Ale považoval by někdo samolepky za znečištění, zničení, nebo znehodnocení značky? To je sporná otázka, ale Clet ji nejspíš zjišťovat nebude. Prozatím se cestovat nechystá a omezuje se jen na značky ve své rodné zemi.

Zdroj: TikTok, cspsd.cz, clet.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články