Mezinárodní den koktejlů: Ovoce, voda, alkohol. Oslavte 13. květen v plné parádě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
koktejl
Zdroj: Shutterstock

Pod slovem koktejl si dnes vybavíme nejen alkoholický nápoj namíchaný na baru, ale prakticky jakékoli pití, které je smícháno z džusů, limonád, vody, ledu a někdy také čerstvého ovoce a bylinek. Pravý význam slova ale pochází už z roku 1806, kdy byl koktejl poprvé definován. Až o téměř 200 let později byl na základě této události založen Mezinárodní den koktejlů připadající na 13. května.

Když se 13. května roku 1806 objevil v jednom z časopisů čtenářský dotaz „Co je to vlastně ten koktejl?“, zareagoval redaktor Harry Croswell slovy: „Koktejl je posilující nápoj složený z lihovin, cukru, vody a dalších hořkých surovin.“

V roce 1999 pak přišel Alexander Mikšovic s myšlenkou, že by tato legendární hláška měla být oslavována každý rok.

Právě na základě jeho návrhu nakonec vznikl Mezinárodní den koktejlů, který od toho roku slavíme.

Oslavy bez pravidel

Jak by měla oslava takového dne koktejlů probíhat? Stejně jako není stanoveno, co by se mělo dělat na Den matek nebo na Mezinárodní den žen, ani v tomto případě neexistují žádná pravidla.

Je nám ale jasné, že spousta z vás bude hned vědět, co a jak. Není totiž nad to, odpočinou si večer nad sklenkou oblíbeného vína nebo nad trochou whiskey s ledem. A když je navíc na co se vymluvit, je to dvojnásobná radost.

To ovšem neznamená, že slavit mohou jen dospělí. Dnes už slovo koktejl totiž úplně není bráno podle původní definice a existují i drinky nealkoholické. Takže pokud máte doma děti, udělejte jim radost nějakým tím ovocným míchaným džusem, aby si oslavu užily s vámi.

A nezapomeňte, že i když je to oficiální mezinárodní den, všeho moc škodí. Takže doporučujeme slavit nejen s alkoholickým drinkem, ale především s mírou. Aby se vám nakonec ta oslava nevymkla z rukou.

Pro milovníky tequily

Pokud si rádi užíváte večer s přáteli u sklenky alkoholu, zároveň jste ale spíše gurmánem, který neholduje jen tak něčemu, tequila je pravděpodobně vaším nejlepším kamarádem. Proto pro vás máme jednoduchý návod na drink, se kterým můžete den koktejlů oslavit.

Tequila Sunrise je jednoduchý a rychlý alkoholický nápoj, který potěší vaše chuťové pohárky a je ideálním pitím pro partu přátel například k partičce karet nebo k večernímu posezení u filmu.

Do vysoké sklenice dejte několik kostek ledu a zalijte je 4,5 centilitry tequily. Dolijte drink 9 centilitry pomerančového džusu a promíchejte. Nakonec do sklenice nalijte 1,5 centilitru grenadiny. Sklenici ozdobte kolečkem pomeranče a můžete servírovat.

Nealkoholická Piña Colada

Piña Colada je drink z ananasu, kokosu a rumu. Pokud ale chcete udělat svým dětem radost, jste na akci jedním z řidičů nebo máte jiný důvod k nepití alkoholu, máme pro vás recept na Piña Coladu bez alkoholu.

Budete potřebovat led, ananasový džus, kokosovou vodu a mátu. Led ve sklenici zalijte kokosovou vodou zhruba do poloviny. Pak dolijte ananasový džus a navrch nápoje položte několik lístků máty. Pro dozdobení použijte ananas, plátky pomeranče nebo citronu.

Mezinárodní den koktejlů se dá oslavit zkrátka mnoha způsoby a mnoha drinky. Ať už milujete sladké, hořké, nebo kyselé, ať už pijete alkohol, či nikoli, nezapomeňte si letos 13. května pořádně užít.

Zdroj: daysoftheyear, tysonsreporter.com, nationaltoday.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články