Málo známý příběh Blanche Barrow: Bonnie nebyla jedinou Clydeovou spolupachatelkou

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Blanche
Zdroj: FBI, Public domain, via Wikimedia Commons

V roce 1933 Blanche Barrow souhlasila, že se připojí k nechvalně známé zločinecké dvojici – Bonnie a Clydeovi. Do světa zločinu se tato žena, která do té doby poctivě dodržovala všechny zákony, nechala zavést z prostého důvodu. Chtěla být nablízku muži, kterého milovala. Byla totiž vdaná za Clydeova bratra.

Během velké hospodářské krize byli Bonnie Parker a Clyde Barrow možná nejslavnějším zločineckým párem amerického středozápadu a jihozápadu. Ale ve svém zločinném řádění nebyli sami – přidala se k nim Clydeova švagrová Blanche Barrow.

Láska zvítězila nad morálním kompasem

Když se sourozenci Barrowovi rozhodli vydat na dráhu zločinu, Bonnie Clydea bez váhání následovala. Na rozdíl od ní však Blanche ze vstupu do gangu nebyla dvakrát nadšená. Kvůli Clydeovu bratrovi Buckovi se stala jakýmsi neochotným komplicem těchto zločinců. Doufala totiž, že ho od jeho kriminální minulosti odvrátí.

Za své rozhodnutí zaplatila nemalou cenu. Ztratila muže, kterého milovala, a následky zločineckého života ji pronásledovaly po zbytek jejích dnů.

Raný život Blanche Barrow

Blanche se narodila v roce 1911 jako Bennie Iva Caldwell v malém městečku v Oklahomě. Rodiče se brzy rozvedli a Blanche, která neměla s matkou příliš dobrý vztah, vychovával otec.

Utekla před násilnickým manželem

V pouhých sedmnácti letech ji matka donutila provdat se za mnohem staršího muže, Johna Callowaye. Byl to násilník a Blanche fyzicky týral tak, že kvůli tomu nemohla mít děti. Jednoho dne se Blanche konečně odhodlala od svého muže utéct a skrývat se.

Na útěku v roce 1929 v Dallasu náhodou potkala Bucka Barrowa. Ačkoli byl zločinec, a ještě k tomu dvakrát rozvedený, Blanche se do něj velmi rychle zamilovala. Bohužel byl Buck zatčen při vloupání krátce po jejich setkání.

Donutila ho vrátit se do vězení

Když se mu podařilo z vězení utéct, Blanche byla první osobou, kterou navštívil. V roce 1931 se Blanche rozvedla s násilnickým manželem a provdala se za Bucka Barrowa. Nechtěla však žít ve strachu, že ho policie najde, a proto ho přesvědčila, aby se dobrovolně vzdal a odseděl si svůj trest.

Naštěstí pro ni byl Buck po dvou letech, v roce 1933, podmínečně propuštěn. Krátce po svém propuštění však narazil na svého bratra Clydea. Ten byl v tu chvíli již ostříleným zločincem a duo Bonnie a Clyde bylo notoricky známé.

Partneři ve zločinu

Zločinecký pár chtěl, aby se k nim Clydeův bratr připojil i se svou ženou. Buck svému bratrovi s radostí vyhověl, ale Blanche se vzpírala. Přála si, aby manžel s kriminální minulostí skončil. Nakonec však muže následovala, protože o něj nechtěla přijít.

Na útěku s Bonnie a Clydem

Ve víru zločinu a zhýralosti provázeli Buck a Blanche Bonnie a Clydea celé čtyři měsíce. Od přestřelek přes loupeže až po propité noci a bujaré večírky. Nic z toho do té doby Blanche neznala, a jak se později svěřila ve své autobiografii, její pocity byly velmi smíšené.

Jediným důvodem, proč opustila svůj starý a „slušný“ život, byl Buck Barrow. Zločinecké řádění manžela a dvojice Bonnie a Clyde i jejich divoký život plný opíjení a hraní karetních her se jí moc nelíbil. Na Blanche pak obvykle padly ty nepříjemné povinnosti – ke své nelibosti často pro ostatní prala, vařila a uklízela.

I když zpočátku nebyla fanynkou páru, nakonec se s nimi na určité úrovni spojila. Sympatizovala především s Bonniinou bezpodmínečnou láskou ke Clydeovi. Netrvalo však dlouho a zjistila, že život zločince na útěku není tak romantický jako ve filmu.

Když se skupina schovávala v odlehlé chatce v Joplin v Missouri, vypátrala je policie. Následovala divoká přestřelka, při které byli zabiti dva policisté. Ačkoli se oběma párům podařilo uprchnout, policie je opět brzy vystopovala v Plate City v Missouri.

Ztratila milovaného muže

Následovala další přestřelka, při které byl Buck střelen z blízka do hlavy a Blanche byla zasažena střepinami skla z rozbitého okénka. Podařilo se jim utéct do Iowy, ale byl to začátek konce.

Ačkoli jejich auto policie nezastavila, sklo z rozstříleného okénka způsobilo Blanche trvalé poškození zraku. Buckovo zranění hlavy bylo tak vážné, že byl vidět jeho mozek. Musel podstoupit operaci, zemřel však na pooperační komplikace spojené se zápalem plic.

Svého švagra nikdy neprozradila

Blanche sice své zranění přežila, ale musela čelit zákonu. Byla vydána do Missouri, kde byla obviněna z napadení s úmyslem zabít během předchozích přestřelek.

FBI ji podrobila intenzivním výslechům, aby prozradila, kde se nacházejí její přátelé Bonnie a Clyde. Ředitel FBI Edgar Hoover jí prý dokonce vyhrožoval, že jí vyloupne nezraněné oko, pokud vše nepřizná.

Blanche však odmítla dvojici prozradit a tvrdila, že jediný důvod, proč se ke gangu přidala, byl ten, aby byla svému manželovi nablízku. Nakonec si odseděla šest let. Vzpomínky na život s Bonnie a Clydem v ní však zůstaly až do konce života.

Po propuštění z vězení zůstala Blanche ještě mnoho let věrná svému milovanému zesnulému Buckovi. Teprve později se znovu provdala a poté, co její manžel zemřel, zůstala sama až do roku 1988.

Blanche Barrow zemřela na rakovinu ve věku 77 let. Její život představuje další úhel pohledu na slavný příběh zločinecké dvojice Bonnie a Clyde.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, crimemuseum.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články