Legenda o Hansi Hagenovi: Žil v lomech Česká Amerika, kradl jídlo horníkům. Dodnes prý v místech straší

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
mala amerika
Zdroj: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia

Pokud jste milovníkem tajemných událostí a záhad, i v České republice existuje řada míst, která můžete navštívit a pocítit jejich podivuhodnou atmosféru. Jedním z nich jsou například i lomy Česká Amerika, které kromě dokonalé přírody ukrývají také legendu o Hansu Hagenovi.

Verzí legendy o Hagenovi je více. Podle některých šlo o dělníka, který ve zdejších dolech kdysi pracoval. Mnohem častěji se o něm ale hovoří jako o vojákovi německé armády z období 2. světové války, jak popisuje oficiální stránka lomů Malá a Velká Amerika.

Voják Hans Hagen měl podle všeho uváznout ve vápencových dolech poblíž Prahy. V těch se nakonec rozhodl přežívat, protože neměl kam jít. Zdrojem obživy se pro něho staly zásoby, které si s sebou do dolů nosili dělníci. Stal se z něho tak tajemný zloděj.

Neměl kam uniknout

Nějaký čas bylo pro horníky mizející jídlo záhadou. Pak ale na vojáka přišli a rozhodli se, že si s ním vyřídí účty. Když před nimi jednou během noci utíkal, hodil po nich granát. Ten způsobil sesuv kamení, po nímž zůstal Hagen zavalený.

Neměl kam uniknout, proto vlastní zbraní ukončil svůj život. Prostřelil si hlavu. Kulka měla podle všeho proletět jeho lebkou a škrtnout o hornický zvon. Legendy mluví o tom, že se dodnes jeho zvonění někdy v noci v lomu ozývá.

Mizející lidé

S legendou o Hansi Hagenovi podle serveru Tajemná místa souvisí i příběh o mizejících lidech. Traduje se, že v dole se nejprve ztratila mladá dívka, po které zůstal jen batoh a baterka, nikdy se ale nenašlo její tělo. Podobně potom zmizelo i několik lidí, kteří po ní pátrali.

Místo nich byly v závalu za kamením objeveny ostatky vojáka s ručním granátem, helmou dokazující jeho německou příslušnost a pistolí. V lebce muže byla objevena díra po kulce a i podle odborníků je očividné, že sám sebe zastřelil.

Kdo zazvoní, pro toho si přijde

Lomy Malá a Velká Amerika jsou většinou lákadlem pro své přírodní krásy. Najde se ale i mnoho nadšenců, kteří se chtějí podívat na místa, na kterých kdysi německý voják přežíval, a to údajně dlouhé měsíce.

Podle serveru České záhady v dole stále existuje i starý hornický zvon. Kdo na něj třikrát zazvoní, pro toho si podle legendy hladový Hans Hagen, který stále hledá něco k snědku, do roka a do dne přijde.

Legendy se ale v tomto bodě rozcházejí. Podle některých má naopak zvon odhánět zlé duchy a i Hagenovi dopomoci ke klidnému odpočinku.

Zdroj: Lomy Amerika, Tajemná místa, České záhady

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články