Do našeho jazyka čím dál více zasahuje angličtina a ve slovníku mladší generace se mnohdy objevují pojmy, které právě z tohoto jazyka pochází. Mnohdy ale vznikají také nejrůznější zkratky a slova, která jednoduše starší lidé neznají. Jak jste na tom vy? Rozumíte svým dětem?
Pokud máte doma puberťáka, znáte to nejspíš dobře. V opačném případě jste se minimálně na ulici, když se zaposloucháte do rozhovoru dnešní mládeže, setkali s následujícími výrazy. Víte ale, co znamenají?
1) Slovo cute se v češtině mezi puberťáky a mladší generací používá už několik let. Že vám to nic neříká? A co jeho mluvená forma „kjůt“ ? Nejspíš už jste slyšeli někoho takto označovat jistou věc nebo člověka. Co to ale znamená?
- A) Přihlouplý
- B) Roztomilý
- C) Přehnaně milý
2) Někdy se dokonce i v internetových článcích objevuje slovo hater, v mluvené podobě „hejtr“. Jde o pojem, který sice používá především mladší generace, čím dál oblíbenější se ale stává obecně. Kdo je to tedy hater?
- A) Člověk, který se bojí někoho ze svého okolí
- B) Člověk, který něco konkrétního nenávidí a dává to velmi hlasitě najevo
- C) Člověk, kterému není nic dobré, ačkoli se jeho okolí velmi snaží
3) Mladí lidé se už někdy neobtěžují ani říkat celé anglické výrazy. Používají jednoduše zkratky. Co znamená, když někdo říká OMG?
- A) O můj bože
- B) Pojďme si zahrát
- C) Pojďme na jídlo
4) Další velmi oblíbenou zkratkou jsou písmena LOL. Co znamenají?
- A) Mnoho smíchu
- B) Mnoho pláče
- C) Naznačují, že je někdo velmi trapný
5) Už jste jistě někdy slyšeli někoho mluvit o tom, že jde chillovat, nebo chcete-li opět s výslovností „čilovat“. Co takový člověk jde dělat?
- A) Svačit
- B) Sledovat televizi
- C) Odpočívat
Výsledky: 1B, 2B, 3A, 4A, 5C
Zdroj: Autorský článek
Autor: Šárka Cvrkalová