Kult Nebeská brána stál život 39 lidí. Jeden se masové sebevraždy nakonec nezúčastnil a vyprávěl příběh lidem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
nebeska brana
Zdroj: Shutterstock

26. března 1997 se pro policejní vyšetřovatele v San Diegu stala jejich směna něčím nezapomenutelným. Anonymní volající je nasměroval do sídla, kde bylo později objeveno 39 mrtvých těl. Jak se později během vyšetřování ukázalo, jednalo se o osoby, které zde spáchaly masovou sebevraždu.

Všech 39 obětí bylo členy kultu s názvem Nebeská brána. Ten byl podle serveru History založen na počátku 70. let Marshallem Herffem Applewhitem a Bonnie Lou Nettles. Ti se společně se skupinou lidí, které zmanipulovali svými myšlenkami, pokoušeli přenést mezi vyšší bytosti.

Applewhite byl syn presbyteriánského kazatele. Stal se talentovaným divadelním hercem a zpěvákem, ve svém životě ale nebyl spokojený. Bojoval se svou sexualitou a měl komplikovaný vztah s otcem. V depresivních chvílích svého života prý uslyšel hlasy, uvádí web Rollingstone.

Ty mu říkaly, že jediným osvobozením pro něj bude přejít mezi nebeské bytosti. K tomu, aby toho docílil, ale potřeboval pomoc. V těchto těžkých životních situacích potkal Bonnie. Ta byla zdravotní sestrou a věřila v UFO a astrologii. Její myšlenky se jí podařilo přenést i na Marshalla.

Chtěl se stát nebeským učitelem

Applewhite slyšel ve své hlavě čím dál častěji hlasy, které mu údajně měly říkat, že jednoho dne se stane nebeským učitelem. Společně s Nettles tak začali hledat následovníky náboženství, které se rozhodli založit. A tak vznikl kult Nebeská brána.

Applewhite a Nettles vyžadovali od svých následovníků, aby dodržovali stále podivnější a přísnější pravidla. Museli přerušit veškeré kontakty s rodinou a přáteli, žít asexuálním životem. V pozdějších letech někteří členové skupiny podstoupili kastraci.

V roce 1995 začali vědci mluvit o kometě Hale-Bopp, jedné z nejjasnějších komet všech dob. Tu tehdy kult začal považovat za znamení, že se blíží čas jejich konce. O rok později tak koupil Applewhite dům, který plánoval využít pro hromadný odchod do nebe.

V roce 1997 pak prošla kometa Hale-Bopp poblíž Země při jedné z nejpůsobivějších astronomických událostí 20. století. Tou dobou všech 39 členů kultu Nebeské brány v pronajatém domě vypilo jed a vleže na zádech pak čekali na smrt, která je měla přenést do nebe.

Jeden přežil

Ten, kdo policii později informoval o mrtvých, byl Rio DiAngelo, člověk, který s kultem strávil mnoho chvil, přesto ale nakonec zůstal naživu. Ten i dnes po 25 letech od tragédie pociťuje, že na něj má soužití s kultem nějaký vliv.

„Jsem teď jen obyčejný chlap, který udělal v minulosti velkou chybu. Chtěl jsem odpovědi na to, co nás čeká po smrti. Když jsem se ale smrti podíval do očí, nemohl jsem,“ zavzpomínal v rozhovoru pro ABC News.

Dodal, že na své přátele z kultu vzpomíná, že pro něj byli vším a někdy mu starý životní styl chybí. Nedokázal se ale vzdát vlastního života. A nakonec je za to rád. Zůstal naživu, aby mohl o kultu světu vyprávět.

Zdroj: People, Rollingstone, ABC News, History

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články