Mýty, které vás ve škole naučili, ale vědci prokázali, že nejsou pravda

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Zajimavost chameleon
Zdroj: Shutterstock

Ne vždy je to, co nám říkají starší a zkušenější, pravda. Někdy je to proto, že nejsou dostatečně vzdělaní, jindy zkrátka proto, že se o něčem dlouho tvrdil opak. Některé věci, které jste se naučili ve škole, možná nejsou dnes už úplně pravdivé.

Není to tak, že by vám učitelé lhali. Jenomže ještě před nějakým časem se některé skutečnosti zdály být jinak. Existuje celá řada věcí, o kterých se vědci přou, a i když někdy najdou důkaz, mnoho lidí se ho snaží roky vyvrátit.

A právě tak to je u následujících případů. Jde o pravdy, které vám byly jako mladým předány, a vy tak máte dodnes za to, že je to skutečnost. Možná vás překvapí, co všechno je vlastně jinak, než jste si mysleli.

Chameleon nemění svou barvu, aby získal kamufláž

Ano, chameleon umí změnit barvu. Nikoli ale proto, aby se přizpůsobil okolí a získal ochranu v podobě kamufláže. Jde spíše o snahu změnit tělesnou teplotu, nebo o komunikaci s dalšími jedinci svého druhu.

Kryštof Kolumbus neobjevil Ameriku

V roce 2005 proběhl v Americe průzkum, podle kterého se až 85 % lidí domnívalo, že Ameriku objevil Kryštof Kolumbus. Pouze 2 % respondentů dokázaly správně odpovědět, že Kolumbus Ameriku pravděpodobně neobjevil, protože zde již žili domorodí Američané.

Náš jazyk není rozdělen na části, které vnímají určité chuti

Ve škole nás učili, že náš jazyk na určitých částech vnímá určité chuti. Například vzadu na jazyku nejvíce vnímáme hořkost, vpředu sladkou chuť. To ale podle vědců není pravda. Některé chuťové pohárky jsou vnímavější k určitým druhům chutí než jiné, ale podle Centra pro čich a chuť University of Florida je rozdíl nepatrný.

Newton neobjevil gravitační zákon poté, co mu spadlo na hlavu jablko

Tato informace je pouze zmatená prezentace zápisů, které vědci ve spojitosti s Newtonem objevili. Pravda je, že gravitační zákon vznikl mnohem dříve, než si do svého deníku napsal, že mu po večeři s přítelem spadlo jablko na hlavu a potvrdilo jeho myšlenku, která už tou dobou ale byla prokázána.

Einstein nepropadl z matematiky

Mnoho lidí tvrdí, že i když se vám ve škole nedaří, dotáhnete daleko, protože Albert Einstein přece také propadl z matematiky, a kam až to dotáhl, no ne? Ve skutečnosti to ale není pravda, Einstein nikdy ve škole problémy neměl a ve všem vždy exceloval.

V Anglii nebyly ve středověku čarodějnice upalovány

Usvědčená čarodějnice byla poslána na hranici a zemřela upálením. Ano, ale tak tomu bylo pouze ve Francii. V Anglii, Americe a dalších zemích, kde čarodějnické procesy probíhaly, byla osoba, která se pod vlivem mučení k čarodějnictví přiznala, poslána na šibenici.

Pluto je stále považováno za planetu sluneční soustavy

Pluto bylo do roku 2005 označováno za planetu, ale jelikož bylo tehdy objeveno těleso Eris, které je o 27 % větší než tato malá poslední planeta sluneční soustavy, vědci označili Pluto za pouhou planetku. To ale neznamená, že není součástí Sluneční soustavy.

Ve skutečnosti nevyužíváme pouze 10 % mozku

Až 90 % našeho mozku má být podle některých nevyužíváno. Člověk přemýšlí a dělá veškeré úkony jen díky 10 % tohoto orgánu. Je to ale pravda? Podle vědců nikoli. Sice využíváme vždy pouze nějakou část mozku a nedokážeme využívat více než 10 % současně, to ale neznamená, že zbytek nevyužíváme vůbec.

Zaklánění hlavy nezastaví krvácení z nosu

Jako malé vás učili, že pokud se vám spustí krev z nosu, musíte se zaklonit, čímž se krvácení rychleji zastaví. Z lékařského pohledu je to ale nesmysl. Pokud hlavu zakloníte, může vám krev natéci do mozku a způsobíte si problémy.

Žvýkačka nezůstane ve vašem těle 7 let po spolknutí

Pokud jste jako malí spolkli žvýkačku, rodiče i učitelé vám nejspíš tvrdili, že ve vašem těle zůstane sedm let, než se rozloží a vy ji vyloučíte. To není pravda. Sice zůstane v těle déle než jiný pokrm, ale zdaleka ne roky, dokonce ani týdny ne. Po několika dnech ji vyloučíte spolu s ostatním rozloženým jídlem.

Zdroj: insider.com, bestlifeonline.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články