Klokani se klaní, pokud chtějí udělat dojem. Když se bojí, utíkají do vody

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
klokan
klokan

Klokani jsou bezesporu úžasná stvoření. Chodíme je obdivovat do ZOO, protože jinde u nás v České republice nežijí. Naproti tomu v Austrálii se tato dominantní zvířata mají jako v ráji, jsou zde považována za ikonu a jsou samozřejmě obrovským lákadlem.

Klokani většině lidí přijdou roztomilí. Některým z nás ale dokážou nahnat hrůzu. Jsou věci, které o klokanech víme – jsou hebcí, rozkošní a umí skákat. Pak jsou ale věci, které o nich jen tak někdo neví. Jako třeba to, že když mají strach, utečou do vody.

Klokani se klaní, když chtějí udělat dojem

I klokani umí být opravdu šarmantní, zvláště pak tehdy, když se snaží udělat dojem na samičku, která je zaujala. Napadlo by vás, že se klokani klaní, aby zapůsobili na opačné pohlaví? Tento zvyk jsme vídali, když se muži dvořili dámě, ale dělají to i tato krásná zvířata.

Když se klokan bojí, uteče do vody

Každé zvíře reaguje na strach jinak. I klokani mají svůj specifický způsob, jak se vypořádat se strachem. Když se totiž klokani něčeho bojí, utečou do vody. Dělají to zejména tehdy, když mají nepřítele v zádech – toho zavedou do vody, a jakmile se tam útočník dostane, pronásledovaný klokan se ho za trest pokusí utopit.

Klokani se neumí pohybovat jinak než skokem

Pro klokany je jejich skákání už tak nějak typické. Většina lidí si myslí, že se skokem pohybují buď proto, že je to pro ně nejrychlejší, nebo že neustále poskakují z toho důvodu, že mají třeba radost. Pravda je ovšem někde úplně jinde: Klokani se jinak než skokem pohybovat neumí. Jejich stavba nohou jim neumožňuje jinou formu pohybu.

Klokaní samice dokážou pozastavit těhotenství

Podle odborníků se klokanů rodí jako máku, a to proto, že jsou klokaní samičky pořád těhotné. Jakmile je novorozený klokánek schopen opustit klokaní vak, samice znovu otěhotní. Je tu ale jedna velká zajímavost, a to ta, že klokaní samice dokáže těhotenství zamrazit. Jakmile totiž mládě ještě není schopné opustit vak, jeho maminka zamrazí vývoj embryí až do doby, dokud její malý klokánek vak neuvolní.

Klokani jsou většinou leváci

Drtivá většina klokanů jsou leváci. Nejsme to jen my, kdo má jednu ruku dominantní na úkor té druhé, klokani to totiž mají zrovna tak. Zatímco u lidí převažují ti, kteří mají jako dominantní ruku pravou, u klokanů je tomu naopak – tam převažují leváci.

Klokani se nepotí

Pokud byste v těle klokana hledali potní žlázy, hledali byste je marně. Klokani je totiž nemají, a z toho důvodu se nepotí. Když se potřebují ochladit, začnou si olizovat předloktí. Nebo si olizují tlapy a ty si poté otírají o hruď, aby byla jejich srst vlhká a to je ochladilo.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články