Jak být ostřílený cestovatel. Tyto triky vám v zahraničí zachrání triko

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Cestovani
Zdroj: Shutterstock

Léto se blíží a s ním i dovolené, na které se celý rok tak těšíme. Pokud letos vyrážíte do destinace, kterou jste nikdy předtím nenavštívili, ujistěte se, že znáte veškerá pravidla etikety v dané zemi. Poradíme vám, jak na to.

Pravidla a zvyky etikety se v různých částech světa, a dokonce i například v jednotlivých částech Spojených států, liší. Ačkoli mnoho lidí v turistických oblastech chápe, že turisté neznají místní pravidla, nikdy neurazíte tím, že je zrovna vy budete znát.

Slušnost na prvním místě

Plánujete výlet do Spojených států? A plánujete prozkoumat jižní část? Pak se musíte naučit slušnému jednání, které místní obyvatelé vyžadují. Nové lidi pozdravte pevným stiskem ruky a vřelým úsměvem a snažte se vždy říkat „madam“, „pane“, „prosím“ a „děkuji“.

Obyvatelé Mississippi, Alabamy, Georgie a Jižní Karolíny pro vás udělají vše, aniž by na oplátku něco očekávali. Snažte se tedy o totéž.

Pokud se vydáváte do Itálie, tak si po jídle nikdy neobjednávejte cappuccino. Tím byste totiž porušili jedno z hlavních pravidel italské kuchyně. V Itálii také nepokládejte žádné předměty do tvaru kříže a před výletem se naučte pár základních frází, kterými při návštěvě projevíte úctu ke kultuře.

Hurá na dovolenou

Před výletem do Francie si rozhodně nastudujte základy místního jednání. Než někoho požádáte o pomoc, pozdravte ho krátkým „Bonjour“. A pokud plánujete ve Francii řídit, nenechte se rozhodit gesty a urážkami ostatních. To vše je totiž součástí života ve Francii. A to nejdůležitější, nikam nespěchejte a dovolenou si užívejte naplno.

A co zbytek Evropy? Jak je zvykem u nás, tak i v sousedních státech se mluví tiše při návštěvě jakékoli veřejné památky či turistické atrakce. I naši sousedé přivítají, když se naučíte pár základních frází. A pokud se zúčastníte třeba svatby v Řecku, nebuďte překvapeni, když lidé plivnou na nevěstu. Toto plivnutí je totiž pověrčivý čin k odvrácení zla.

Když se před návštěvou vysněné destinace naučíte zvyky a způsoby jednání, budete vypadat jako ostřílený cestovatel. Zároveň cestování je i o poznávání jiné kultury a zvyků a vy přece nechcete celou dovolenou strávit pobytem na pláži, nebo snad ano?

Zdroj: The Spruce
Autor: Štěpán Pacík


Související články