Horor Ptáci: Krutost Hitchcocka neznala mezí. Hercům prováděl otřesné věci, hlavní hrdinku dostal až do nemocnice

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Ptaci
Ptaci

Herečku Jessicu Tandy si v našich krajinách pamatujeme hlavně jako zámožnou vdovu z filmu Řidič slečny Daisy. Mnohem dříve se ale objevila v Hitchcockově hororu Ptáci, ve kterém si někteří herci užili horor na vlastní kůži.

Narodila se v Londýně v roce 1909. Tatínek byl obchodní cestující a často byl mimo domov. Jessica tak trávila spoustu času s maminkou. Vystudovala herectví na prestižní londýnské akademii a poté vystupovala ve West Endu v klasikách od Shakespeara.

Filmovou kariéru rozjela za velkou louží

V průběhu války vzala nohy na ramena a rozhodla se, že štěstí zkusí za velkou louží. Zářila na Broadwayi a začaly se hrnout i filmové role. Žádná výrazná ale nepřišla do osmdesátých let.

Za zmínku stojí role Lydie, matky hlavního hrdiny Mitche ve zmíněném psychothrilleru Alfreda Hitchcocka Ptáci.

Režisér byl na některé herce opravdu krutý, protože místo s mechanickými rekvizitami natáčeli útoky se skutečným ptactvem.

Herečka v hlavní roli Tippi Hedren byla dokonce odvezena do nemocnice. Film nekončí klasickým The End, protože Hitchcock nechtěl v divácích vzbudit dojem ukončení boje s ptáky.

Na stará kolena získala významné ocenění

Velkou filmovou příležitostí pro Jassicu byla až role bohaté židovské vdovy Daisy Werthanové ve filmu Řidič slečny Daisy. Tehdy jí bylo osmdesát let a za Daisy získala několik prestižních ocenění.

I přes úctyhodný věk nepověsila hereckou kariéru na hřebík a na filmovém plátně zářila dál. Za roli ve filmu Smažená zelená rajčata byla nominována na Oscara za vedlejší hereckou roli.

Během svého života se dvakrát vdala a měla tři děti. S druhým manželem tvořila pár více než padesát let. Byla všestrannou herečkou a pracovala až do své smrti, kterou zapříčinila v roce 1994 rakovina vaječníků.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články