Co se stane s vaším tělem, pokud polknete vodu z bazénu

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
zena bazen
zena bazen

Čistota vody v bazénu je základní předpoklad pro klidné plavání nebo cákání ve vodě. Přemýšleli jste ale někdy, jaký dopad na lidské tělo má chlorovaná voda z bazénu? Co se vůbec může stát, když se jí nalokáte hodně? Zjistili jsme to.

Díky chemii se nám lépe žije. Ačkoliv je současný trend spíše obrácený a mnoho lidí se obrací na přírodnější varianty kosmetických či čistících přípravků, v mnoha ohledech je prostě stále ještě nenahraditelná.

Jedním z nich je čistota v bazénech, koupalištích. Na plovárnách a podobně. Tam jsou dezinfekční prostředky nejlepším přítelem uklízeček.

Ne ve všem se chcete koupat

Chlor se do vody přidává z hygienických důvodů.

Jakkoliv nechutně to může znít, přeci jen se chodíme koupat pouze v plavkách a mnoho lidí si před vstupem do bazénu dojde na toaletu.

Ať už tam dělal cokoliv, rozhodně se v tom nechcete koupat. Nehledě na to, že někdy se zkrátka může třeba malému dítěti stát nehoda ve vodě, takže průšvih je na světě.

Ostatní scénáře zde raději nebudeme vzpomínat.

Zjednodušeně řečeno, chlor pomáhá udržovat ve vodě to dobré a eliminovat to špatné.

Tím se myslí především bakterie a viry. Při takovém množství lidí ve veřejném bazénu je to opravdu nutnost.

Stoprocentně hygienická voda v bazénu nebude

Jak je to ale s polykáním chlorované vody? Dospělí si na to dají bacha, ale dětem při dovádění v bazénu zkrátka může nějaký ten lok skončit v žaludku.

Samozřejmě z toho nebudou mít ničí chuťové pohárky ten nejbáječnější požitek.

Samotný chlór v malém množství neublíží, to bychom se v něm jinak nekoupali. Ale pokud se takto ošetřené vody napijete opravdu hodně, může dojít k otravě.

Například takový průzkum Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ve Spojených státech ukázal, že výskyt parazita, jenž u člověka způsobuje akutní průjmové onemocnění, se v roce 2017 zdvojnásobil oproti roku 2014.

To, že je voda na pohled čistá, tedy neznamená, že je zcela hygienická.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články