Britští Tři mušketýři už teď vyvolávají debaty. D’Artagnana bude hrát herec černé pleti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Malachi Latchman
Zdroj: Profimedia

Připravovaný britský film Tři mušketýři se setkal u lidí s různorodými názory. Na jednu stranu se na něj velmi těší, mají ale obavy z toho, že má být jeden z hrdinů černé pleti. Roli d’Artagnana totiž získal Malachi Pullar-Latchman, který je prozatím poměrně neznámým hercem.


Snímek režiséra Billa Thomase natočený podle literární předlohy Alexandra Dumase se dočká premiéry už 16. března 2023.

Už v současné době se ale na něj hrne velká vlna kritiky, uvádí Novinky. To, že bude statečný d’Artagnan tmavé pleti, je očividně větším problémem, než si tvůrci mysleli.

Jde pravděpodobně o snahu o korektnost. V posledních letech se v mnoha filmech objevuje důraz na rasovou rovnoprávnost. Lidem se ale v tomto případě zdá podobná věc zcela zbytečná a hrdina by podle nich měl mít evropský vzhled typický pro danou dobu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Bill Thomas (@favoursthebald)

Původní změny vadí málokomu

Původní filmová adaptace z roku 1973 se od románu v lecčem liší. To ale podle serveru Kinobox téměř nikomu nevadilo. Zato v současné době si lidé neuvědomují, že adaptace neznamená kopii.

Přesto řada osob kritizuje to, že se novinka nedrží předlohy a mění d’Artagnananovu barvu pleti.

Podle serveru existuje více důvodů, proč si tvůrci vybrali právě herce tmavé pleti. Může jít o současný trend, zároveň ale také o snahu zviditelnit se. Pár lidí se sice kvůli herci na film nepodívá, mnohem více osob ale přemůže zvědavost.

Zesměšní korektní idioty

K černému d’Artagnanovi se vyjadřují nejen lidé v zahraničí, ale velmi vášnivá debata o něm probíhá také na českých sociálních sítích. K tématu se vyjádřil například Lubomír Volný z SPD.

„Černý d’Artagnan opět spolehlivě zesměšní korektní idioty, svou STUPIDITOU znechutí absolutní většinu normálních lidí a dodá logickou munici skutečným rasistům. Chválit jej budou pouze psychopati a pokrytci,“ napsal.

Na druhou stranu někteří lidé mají dojem, že je vlastně černá pleň u jednoho ze tří mušketýrů ve skutečnosti logická. Myslí si to například uživatel Martin Tremčinský. „Marie-Cessette Dumas: Černá otrokyně ze Saint Domingue. Její syn: Úspěšný generál francouzské armády. Její vnuk: Autor románu Tři mušketýři.“

Pod jeho příspěvkem ale lidé podotýkají, že Dumas byl jen spisovatel, nikoli samotná postava. To, že v novém filmu bude ztvárněn jeden ze tří mušketýrů černým hercem, by například podle uživatele Huga sám autor příběhu neschválil.

Zdroj: Kinobox, Novinky, Twitter, History Defined, Instagram

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články