brandingFullPage

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Zatočte s nezvaným hostem z Ameriky, jenž si hoduje na vašich bramborách. Poradíme vám, jak

od Nikola Jaroschová
Zdroj: 123RF.COM

Na první pohled okamžitě poznáte, s kým máte tu čest. Mandelinka je totiž svým vzhledem typická a každý hned pozná, jaký nezvaný host mu škodí v úrodě. K nám se tento brouček dostal v padesátých letech a od té doby mnohdy nedá spát nejednomu pěstiteli.

Vzrůstem sice není kdovíjak veliká, přesto dokáže napáchat obrovské škody. Brouček spadající do čeledi mandelinkovitých je totiž tvoreček velmi hladový. Stačí chvíle a máte po úrodě.

Mandelinka hoduje na bramborách

Někdo jí říká mandelinka, pro někoho je to americký brouk, jak se mu přezdívalo kdysi. Mandelinka bramborová, jak už tohle pojmenování jasně napovídá, hoduje na řádcích, kde se pěstují brambory. A že jí natě opravdu chutnají!

Mandelinka je totiž nenasytná a žravá. Stačí jí chvilička a poměrně rychle spase všechnu nať, což znamená jediné: máte po bramborách. A to žádný pěstitel jistě neuslyší rád. Příliš tomu nepomáhá ani skutečnost, že se mandelinka velmi rychle množí. Jedna samička dokáže naklást až tisíc dvě stě vajíček. A to už je problém.

Nejefektivnější pomoc? Ruční sběr

Pakliže na své úrodě zpozorujete vesele se pasoucí mandelinku, je potřeba na nic nečekat a začít jednat. A to co možná nejrychleji, protože jak už bylo řečeno, mandelinka se rozhodně nenechá pobízet a sežere prakticky všechno, co jí přijde pod tlamičku.

Nejefektivnější rada zní velmi jednoduše: seberte mandelinky ručně! Dát si čas a pěkně kus po kusu několikrát za sebou vysbírat jak dospělé jedince, tak larvy. To funguje zaručeně. Ovšem jen v případě, kdy máte menší políčko.

Co pomůže na mandelinky, když nechcete volit chemii?

Jako jedna z dalších možností se jeví chemie, tedy chemie v podobě postřiků, kterých seženete nespočet. Co když ale chcete proti americkým broučkům bojovat jinak?

Tehdy vám pomůže například kukuřičná mouka. Ta totiž na drobné mandelinky působí toxicky. Natě od brambor posypte kukuřičnou mouku a lehce je navlhčete. Mandelinka se nafoukne a zemře. Pomoci může i slaný roztok, kdy je ale potřeba dát si pozor, abyste nenamíchali příliš silný roztok a zbytečně si nespálili listy.

Jednou z babských rad je také odvar z listů vlašských ořechů. Půl kbelíku natrhaných listů patnáct minut povařte, smíchejte s deseti litry čisté vody a nechte tři dny odstát.

Autor: Nikol Kolomazníková

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Související články