Za cibuli už nemusíte utrácet. Lze ji pěstovat celoročně v bytě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pestovani cibule doma
Zdroj: Shutterstock

Cibule je základem české kuchyně. Je mnoho pokrmů, které by bez cibule nebyly dobré. Stále více lidí si cibuli pěstuje na svých zahrádkách, kde se to během sezony cibulkami v záhoncích jen hemží. Nabízí se ale otázka, zda by se cibule nedala pěstovat i doma.

Odpověď zní: ano! Věříme, že jsme právě mnoha z vás udělali radost. Mít kdykoli po ruce cibuli jakožto důležitý pilíř české kuchyně rozhodně není na škodu. Dnes vám proto prozradíme, jak si cibuli pěstovat doma celoročně.

Zelenina nabitá cennými látkami

Cibule je na první pohled obyčejná zelenina, kterou v kuchyni při vaření považujeme skoro za samozřejmost. Pořídit se dá za pár korun, daleko lepší ale je cibuli rovnou pěstovat.

Bohužel, málo lidí na cibuli hledí jako na cennými látkami nabitou zeleninu, která je skvělá nejen do pokrmů, ale používá se i v přírodním léčitelství.

Dobrou zprávou je, že je to rostlinka nenáročná na pěstování, ke spokojenosti toho mnoho nepotřebuje a s jejím pěstováním si určitě poradí úplně každý.

Domácí cibulová zahrádka

Vezměte větší průhlednou nádobu (plastovou), do které po jejím obvodu vyřízněte v různých výškách cca dva centimetry velké otvory.

Dno nádoby zasypte zeminou a do otvorů naskládejte menší cibulky tak, aby jejich horní část směřovala ven z nádoby a kořínky dovnitř.

Každou vrstvu zasypte zeminou a nezapomeňte porosit. Nakonec nahoře do hlíny zasaďte cibule narovno a celý otvor zalijte. Zalévejte pravidelně, již brzy nádoba obroste zelenou natí, kterou můžete pravidelně sklízet a používat při vaření.

Pěstování bez nutnosti používat zeminu

Pokud si chcete doma pěstovat cibuli, aniž byste si do domácnosti museli tahat hlínu, pak je tu další způsob, který určitě oceníte.

Tentokrát budete potřebovat větší nádobu, kterou může být třeba pekáč nebo plastové obaly na vejce. Do nádoby nalijte vodu a umístěte do ní kartonová plata na vajíčka.

Poté si připravte sazenice, které omyjte v teplé vodě. Ta by měla mít cca 40 °C. Sazenice v ní nechte alespoň 10 minut. Poté je vložte do papírového plata na vajíčka.

Následně hlídejte, aby bylo v nádobě vždy tolik vody, aby byla kartonová plata na vajíčka neustále mokrá. Již za dva týdny uvidíte výsledky, které vám udělají radost.

Autor: Nikol Kolomazníková


Související články