Výstavba zahradního jezírka vám nezabere moc času. Poradíme vám s výběrem rostlin i ryb

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
priprava jezirka
Zdroj: Shutterstock

Každý, kdo má u domku alespoň malou zahrádku, se snaží, aby byla co nejhezčí, aby na ní bylo v létě krásné posezení a aby mu ji hosté záviděli. Jedním ze způsobů, jak toho docílit, je přidat mezi záhonky také zahradní jezírko.


To samozřejmě vyžaduje nějakou práci, není to ale nic, co by vám zabralo týden složité výstavby. Nejprve je třeba se rozhodnout, zda si koupíte plastové jezírko již připraveného tvaru, nebo budete spoléhat jen na speciální fólii.

V obou případech bude práce vyžadovat pravděpodobně mužskou ruku, protože půjde o hodně kopání a dalších fyzicky náročných aktivit. Výsledek ale bude stát rozhodně za to.

Kopejte na sluníčku

Než se dáte do tvorby zahradního jezírka, dobře si zvolte, kde ho chcete mít. Ideální je umístit ho někam, kde na něj bude minimálně šest hodin denně svítit slunce. V takovém případě totiž poslouží i jako domov pro vodní rostliny a živočichy.

Ideální je, aby na nejhlubším místě mělo jezírko alespoň čtyřicet centimetrů. Pokud budete chtít do nádrže později umístit i rybky, mělo by mít až šedesát centimetrů do hloubky. Čím větší jezírko budete mít, tím snadněji se v něm bude udržovat stálá teplota.

I v případě, že si koupíte jezírko plastové, je ideální umístit pod něj černou zahradnickou plachtu. Pak ho zasadíte do předem připravené díry a zasypete jeho okolí zeminou.

jezirko

Zdroj: Shutterstock

Pokud se nechcete omezovat tvarem jezírka kupovaného, jednoduše si sežeňte silnou plachtu, která poslouží jako dno a stěny jezírka. Než se pustíte do kopání, například zahradní hadicí ohraničte okraje jezírka a z několika míst (ideálně i z oken domu) zkontrolujte, jak bude tvar vypadat.

Jámu pro jezírko vyložte nejprve látkovou plachtou a na ni umístěte pevnou černou plachtu. Ta se dá sehnat v každém zahradnictví. Poté na okrajích jezírka připevněte plachtu k prknům, která zasaďte do země, aby se nemohlo stát, že se během používání jezírko zhroutí.

Dokončení projektu

Při tvorbě jezírka je ideální myslet na to, aby bylo v některých místech i mělké. Některé typy rostlin totiž rostou právě v malých hloubkách. Jakmile budete mít jezírko vyložené plachtou a tu řádně připevněnou do země, zbytek plachty odstřihněte.

Kolem jezírka umístěte kameny, které zakryjí zbytky plachty a vytvoří dokonalý vzhled jezírka. Těžší kameny zajistí stabilitu jezírka. Pak už stačí jen zahradní hadicí napustit vodu.

Co do jezírka?

Ve chvíli, kdy je vaše jezírko připravené, nebrání nic výběru rybiček a vodních rostlin, které z něho udělají dokonalou ozdobu vaší zahrady. Nejtypičtějšími rybami do zahradního jezírka jsou koi kapři.

K velmi oblíbeným patří také karasové, líni a jeseteři. Ti všichni budou vaše jezírko čistit od řas a živit se granulemi, které seženete v každém zverimexu. Pokud rybám přidáte do jezírka lekníny, růžkatce, bahničku nebo stolístek, budou vám vděčné.

Zahradní jezírko bude ve výsledku dokonalou okrasou vaší zahrady. Závidět vám ho bude každý z okolí a odpočinek u něj pro vás bude skvělým požitkem, zvláště pokud jezírko ještě doplníte nějakou fontánkou nebo vodotryskem.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články