Vyrobte si levné domácí hnojivo. Vaše rostliny vám poděkují

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
domaci hnojivo
domaci hnojivo

Syntetická hnojiva vašim rostlinám dodají potřebné látky, ale všichni odborníci se shodují na tom, že základ by měla tvořit hnojiva přírodní. Vyrobit si je můžete i doma, a to jednoduše a rychle. Existuje totiž hned několik možností.

Voda z akvária

Pokud máte v domácnosti akvarijní rybičky, máte vyhráno. Voda, kterou při výměně vyléváte, je totiž plná prospěšných látek. Až budete příště provádět údržbu, odlijte si vodu do nádoby a zalijte s ní pokojové, ale i balkonové rostliny.
Když tento postup budete opakovat při každém čištění, budou vaše rostliny lépe kvést a jiné i více plodit.

Kávová sedlina

Pijete-li často tureckou kávu, možná vás překvapí, že se sedliny nemusíte zbavovat. Lze ji totiž užít jako hnojivo, ale v tomto případě buďte obezřetní. Hodí se totiž jen pro některé rostliny a není zcela univerzální.

Použijte ji například na hortenzie, borůvky, rajčata nebo jahody a kapradiny. Můžete jí rostlině přisypat na povrch nebo při sázení ke kořenům.

Odpad z kávy obsahuje spoustu minerálů, které mohou rostlinám pomoci s výživou. Sedlinu z kávy květinám dopřávejte jen občas.

Voda z brambor

Bioodpad z kuchyně je pro hnojení opravdovým rájem. Sáčky od čaje, voda z brambor, vajec nebo vařené zeleniny je ideální pro zalití pokojových i balkonových rostlin.

Pokud rádi pijete bylinkové čaje z máty, heřmánku nebo jiné aromatické byliny, posypte jimi po vylouhování zeminu kolem rostliny. Ta získá potřebné živiny, a navíc odpudíte nepříjemný hmyz. Tato metoda je ideální na balkon nebo k posezení do pergoly.

Poohlédněte se po stájích v okolí

Koňský nebo kravský trus bude pro vaši zeleninu ideálním pomocníkem. Hledejte proto v okolí souseda, který má stáje s koňmi či statek nebo zkuste napsat do ZOO nebo lesoparku. Chovatelé mají mnohdy trusu přebytek, proto se s vámi rádi podělí.

Autor: Eva Marešová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články