brandingFullPage

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Vyrobte si levné domácí hnojivo. Vaše rostliny vám poděkují

od Nikola Jaroschová
Zdroj: 123RF.COM

Syntetická hnojiva vašim rostlinám dodají potřebné látky, ale všichni odborníci se shodují na tom, že základ by měla tvořit hnojiva přírodní. Vyrobit si je můžete i doma, a to jednoduše a rychle. Existuje totiž hned několik možností.

Voda z akvária

Pokud máte v domácnosti akvarijní rybičky, máte vyhráno. Voda, kterou při výměně vyléváte, je totiž plná prospěšných látek. Až budete příště provádět údržbu, odlijte si vodu do nádoby a zalijte s ní pokojové, ale i balkonové rostliny.
Když tento postup budete opakovat při každém čištění, budou vaše rostliny lépe kvést a jiné i více plodit.

Kávová sedlina

Pijete-li často tureckou kávu, možná vás překvapí, že se sedliny nemusíte zbavovat. Lze ji totiž užít jako hnojivo, ale v tomto případě buďte obezřetní. Hodí se totiž jen pro některé rostliny a není zcela univerzální.

Použijte ji například na hortenzie, borůvky, rajčata nebo jahody a kapradiny. Můžete jí rostlině přisypat na povrch nebo při sázení ke kořenům.

Odpad z kávy obsahuje spoustu minerálů, které mohou rostlinám pomoci s výživou. Sedlinu z kávy květinám dopřávejte jen občas.

Voda z brambor

Bioodpad z kuchyně je pro hnojení opravdovým rájem. Sáčky od čaje, voda z brambor, vajec nebo vařené zeleniny je ideální pro zalití pokojových i balkonových rostlin.

Pokud rádi pijete bylinkové čaje z máty, heřmánku nebo jiné aromatické byliny, posypte jimi po vylouhování zeminu kolem rostliny. Ta získá potřebné živiny, a navíc odpudíte nepříjemný hmyz. Tato metoda je ideální na balkon nebo k posezení do pergoly.

Poohlédněte se po stájích v okolí

Koňský nebo kravský trus bude pro vaši zeleninu ideálním pomocníkem. Hledejte proto v okolí souseda, který má stáje s koňmi či statek nebo zkuste napsat do ZOO nebo lesoparku. Chovatelé mají mnohdy trusu přebytek, proto se s vámi rádi podělí.

Autor: Eva Marešová

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Související články