Vypěstujte si vlastní sladidlo. Stévie je zcela přírodní a bez kalorií

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
stevie
stevie

Stévie je nejlepším přítelem milovníků sladkého, kteří ale chtějí zhubnout. Umělým sladidlům a cukru v čaji už naštěstí pomalu odzvonilo a sušené lístky stévie nebo její forma v tabletách už se staly základní výbavou mnoha domácností.

Tuto bylinu si můžete ale i vypěstovat doma, a sladidlo mít tak vždy při ruce. Stévie se může jednoduše stát součástí vaší bylinkové zahrádky stejně jako bazalka, máta či pažitka. Je vhodná také pro pěstování na balkóně či terase v truhlíku.

Kdy začít a kam stévii vysadit

Jak stévie vlastně vypadá? Jedná se o trvalku s bílými květy a vroubkovanými listy. Můžete využít již předpěstované sazenice nebo ji vypěstovat sami ze semínek.

Pokud se rozhodněte pro druhou možnost, budete muset začít nejlépe osm až deset týdnů před posledním mrazem. Poté se mladá rostlinka vysazuje na zahradu, konkrétně na místo, kam bude dopadat dostatečné množství slunečních paprsků.

Stévie nemá ráda příliš mokrou půdu, daří se jí spíš v hlinité zemině. Škůdci na ní skoro nelezou, takže máte velkou šanci, že ji budete mít jen pro sebe.

Sklizeň přichází před květem

Lístky stévie se pak sklízí ještě předtím, než rostlina vykvete. Ideální čas nastane tehdy, když se jí začnou tvořit poupata. Rostlina se stříhá pár centimetrů od své základny a její listy se následně suší.

Sušené listy se pak skladují ve vzduchotěsné nádobě, kde vám vydrží až rok. Až si budete dělat kávu nebo čaj, stačí trošku lístku rozdrobit a těšit se ze sladké chuti. Ta je ale trochu specifická, na rozdíl od obyčejného cukru má „ocásek“, na který si ale rychle zvyknete.

Pozor na dávkování, je mnohem sladší než cukr

Pokud si připravujete čaj sypaný, můžete trochu stévie přidat rovnou do sítka a společně vyluhovat. Sušená stévie se totiž nerozpustí, takže pokud si rádi sladíte kávu, bude pro vás zřejmě lepší ta v tabletkách z obchodu.

Pozor si ale dejte na množství. Stévie je totiž až tři sta krát sladší než cukr, proto vám stačí opravdu jen minimální množství.

Neobsahuje ale žádné kalorie, takže může být skvělým pomocníkem při hubnutí a jako součást zdravého jídelníčku každého člověka, který rád mlsá a bez sladkého si nedokáže život představit.

Autor: Šárka Blahoňovská


Související články