Vyhněte se nejčastějším chybám při renovaci či budování zahrady

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Prace na zahrade
Zdroj: Shutterstock

Dle kalendáře by už dávno jaro mělo být, ale dle počasí to zatím moc nevypadá. Na horách jsou přívaly sněhu a v nížinách je slunečních paprsků letos zatím pomálu. Přesto o víkendech Češi obsazují hobby markety ve velkém, protože co Čech, to zahrádkář a kutil.

Jaro je krásní období, kdy nás sluníčko táhne ven, a touha po renovaci doma i na zahradě je větší než v ponurém zimní období. Vytvořit si na zahradě pěkný a funkční prostor je snadné, jen se vyhněte nejčastějším chybám.

Jednotnost a pořádek

Pro celkový udržovaný a moderní vzhled zahrady je důležitá jednotnost. Všechny květináče by měly být ve stejném duchu, klidně různých velikostí, ale stejného stylu. Pokud je část umělá, část kameninová, něco do stylu Provence a něco jako skandinávský minimalismus, dohromady to je taková slátanina, kterou vám návštěva nepochválí.

Zahrada by měla být krásná ze všech pohledů, a to i z okna vašeho domu. Nevytvářejte tedy v rohu „schované“ kupy nepořádku, které při sezení pod pergolou nejsou sice vidět, ale kdykoli půjdete chodbou v domě, pohled na nepořádek, který je z okna viditelný, vás zbytečně potrápí.

Podívejte se na okolí domu i v širším horizontu. Nádherná pěstěná zahrada, ale za ní oprýskaný plot, zničená poštovní schránka nebo nefunkční zámek na brance. To vše kazí celkový dojem, a to nejen když přijde návštěva.

Rozmanitost, funkčnost a zachování přírody

Méně je někdy více, a to platí i v zahradě. Nesnažte se nakoupit co možná největší množství rostlin, které bez rozmyslu zasadíte. Funkčnost jednotlivých rostlin i jejich rozmístění, je věda, na kterou si pozvěte klidně odborníka přes zahrady.

Pokud si myslíte, že vše zvládnete sami, sázejte s myšlenkou, že za tři roky bude zahrada vypadat úplně jinak a v nepřepláceném prostoru se bude lépe dýchat vám i vašim rostlinám.

Rozmýšlejte o zahradě v horizontu celého roku. Studujte květenství jednotlivých rostlin a vybírejte tak, aby po celý rok byla zahrada okrasná. Nedělejte tu chybu, že se omezíte na jarní rostliny a od června do března bude vaše zahrada pustá bez jediného květu.

Jeden z tipů webu Gardenista je: „Nekupujte rostliny pro jejich květy. Kupte rostliny pro jejich listy –texturu, tvar, barvu – protože jejich listy jsou to, co uvidíte po většinu roku.“

Z místa pod pergolou není potřeba dělat druhý obývací pokoj. Jdete přeci ven, do přírody a za zelení, a nemusíte mít venku koberec, desítky polštářů, všude lampy a nedejbože televizi. Nasávejte atmosféru přírody a zeleně.

Autor: Naďa Brožová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články