Vyhlaste válku všudypřítomným pampeliškám. Trávník se vám za vytrvalost odvděčí

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
pampeliska
pampeliska

Ačkoliv mají krásné jméno i lidové označení a pomáhají bojovat proti mnoha neduhům, pro upravený trávník jsou nepřítelem. Řeč je o smetánkách lékařských čili pampeliškách, jež rostou jako plevel a zamoří-li i naši zahradu, je načase zakročit.

Aby váš boj s plevelem byl vítězný, musíte začít s jeho zneškodněním co nejdříve. To znamená, že byste měli nežádoucí rostliny na vašem pozemku vyplít hned, jak začnou růst. Zpravidla to bývá na jaře.

Pokud jste to dosud zanedbávali, bude to trochu namáhavější, ale rozhodně ne předem ztracené. Podaří-li se vám to, prospěje to vašemu trávníku co se týče vzhledu i kvality.

Pampelišky berou trávníku živiny, světlo i vzduch

Nejen pampelišky, ale více než další dvě stovky druhů rostlin označovaných pěstiteli jako plevel, berou trávníku živiny a samozřejmě je ochuzují o další životně důležité věci včetně světla a vzduchu.

Týká se to především rostlin, které jsme jako malí potkávali na louce nebo jaké vidíme v městských parcích. Sem patří již zmíněné pampelišky, dále sedmikrásky, jitrocel, pelyněk, pýr, bršlice kozí noha, pryskyřník či řebříček, Proto je žádoucí věnovat trávníku co nejlepší péči.

Pampelišky mají schopnost se velmi rychle množit a adaptovat. Stačí, když odkvetlou pampelišku ofoukne vítr a pohroma je na světě. Navíc jim vyhovuje časté sekání trávy, takže paradoxně čím více jej budete sekat, tím více vám ho žluté chomáčky zamoří.

Její semena zůstanou v zemi i mnoho let. Proto je víc než vhodné je odstranit osvědčenou metodou – mechanicky. Rostlinu je třeba hezky postaru vykopat, a pokud možno nenechat v zemi žádné její kořeny.

Ty zarůstají i do hloubky půl metr, takže s nimi není lehké pořízení. Vaším cílem budete tedy dostat se hlouběji do země, což potrvá nějaký čas.

Plejte ručně, horkou vodou nebo octem

Plít pampelišky je nejlepší, když je půda trochu mokrá. Po dešti to půjde lépe. S trochou píle a odhodlání budete mít za chvíli pampelišek plné kolečko.

Můžete také zkusit trik v podobě zalití pampelišek horkou vodou, která je poničí. Poté by měly jít lépe odstranit.

Naše babičky používaly i ocet, jenž přidaly do kýble s vodou a pojistily solí. Kýbl pak vychrstly na plevel a jeho zbytky vykopaly.

Pokud vám metoda ručního odstranění plevele a jiné rady nepomohly a pampeliška v trávě vás trápí i nadále, nezbývá než přejít k chemii v podobě herbicidů.

Ty by ale měly být opravdu poslední volbou. Před jejím nakoupením zvažte, jestli vám za to ta nálož herbicidů na zahradě vůbec stojí.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články