Voňavé levanduli odolá jen málokdo. Naučte se ji správně sklízet a následně usušit

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
levandule
levandule

Je tu horké léto a jak je známo, slunečné počasí levandulím svědčí asi jako máloco jiného. Nádherně vonícím květům zbarveným do neodolatelné fialové barvy dokáže odolat jen málokdo. Blíží se také období sklizně levandule a jejího následného sušení.

Levandule dokáže svým půvabem i vůní potěšit každého. Byla by ale škoda nechat si tuhle okouzlující rostlinku jen jako pastvu pro oko. Levandule nabízí mnoho využití.

Kdy je správný čas na sklizeň?

Pokud chcete sbírat levanduli, musíte si to správně načasovat. Fialové rostlinky vábící svou vůní se totiž sklízí až v okamžiku, kdy dosáhnou plného květu. Je to chvíle, kdy bohatě kvetou, ale zároveň ještě nezačaly odkvétat. Vychytat správný okamžik je tedy klíčový faktor.

Za nejlepší dobu sklizně se již po léta určuje průběh měsíce srpna. Vždy je ale potřeba sledovat dané políčko, protože někdy mohou levandule být v plném květu o něco dříve, jindy zase o něco později. Záleží nejen na konkrétním druhu, ale také na podmínkách.

Jak levanduli sklízet?

Květy levandule se sklízí společně se stonky. Dělá se to tak proto, aby se podpořil růst dalších rostlinek v kořenech. Při sklizni získáte z jedné levandule od jednoho do osmi svazečků květů. Stonky odstřihněte těsně nad dřevnatou částí.

Naučte se levanduli sušit správně

Dalším krokem je sušení voňavé rostlinky. Sušit ji můžete buď ve stoncích, které svážete a pověsíte na tmavé a suché místo, nebo na mřížce pěkně venku na sluníčku – záleží na vašich možnostech a také na tom, jaká metoda vám bude pohodlnější.

Někdo dává levanduli usušit do papírové krabice, tehdy je ale potřeba nechat mezi jednotlivými stonky dostatek prostoru pro proudění vzduchu.

Jakmile levandule uschne, skladujte ji na chladném a tmavém místě.

K čemu se dá využít?

Využití levandule je opravdu pestré a různorodé. I v sušeném stavu nádherně voní a celkem pěkně vypadá, což jen přispívá k mnoha způsobům následného použití.

Voňavou levandulí můžete naplnit textilní pytlíčky a jimi následně například provonět prádlo v šatníku. Rostlinku lze využít také v kuchyni, například k výrobě léčivého levandulového oleje či sirupu. Velmi oblíbené jsou také levandulové koupele.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články