Tato hmyzí potvora vám ničí jablečnou úrodu. Víme, jak s ní zatočit

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
jablko obalec
jablko obalec

Znáte to. Vaše jabloň je dominantou celé zahrady, ale úroda je nestálá a plody leckdy červivé. Za tímto stavem stojí housenky obaleče jablečného. Tento nepříjemný hmyz si na vašich jablkách pochutnává za vašimi zády, s čímž je načase skoncovat. Přinášíme vám pár tipů, které vám v boji proti tomuto drzému škůdci pomohou.

Jeho housenky si ve sladkých šťavnatých plodech prokousávají cestičky, velmi rády si smlsnou ale i na jiném ovoci. Napadají i hrušně, ořešáky nebo meruňky.

Začněte s feromony

Vylíhly se už v průběhu května a první generace už možná způsobila, že vám mladá jablíčka ze stromu opadala. Na nic nečekejte a zasáhněte právě teď. Plody seberte, nenechávejte je jen tak ležet na zemi. Housenky by v nich totiž mohly přežívat.

Vyzkoušet můžete feromonové lapače. Ty způsobují to, že se vzduchem začnou šířit sexuální feromony. Přitáhnou samečky obaleče, kteří se na lapák přilepí a uhynou.

Pasti rozmístěte dostatek na části stromu, které jsou dobře dostupné. Určitě totiž budete chtít kontrolovat jejich účinnost, takže neustálé přistavování žebříku a lezení po stromě by nebylo to pravé ořechové.

Stoprocentní tento postup ale není, spíše vám pomůže regulovat množství těchto škůdců a jejich množení.

Přilákejte přirozené nepřátele

Se zatočením s obaleči vám pomůže i příroda. Je ve vašem vlastním zájmu, abyste na zahradu přilákali ptactvo, které se těmito nenažranými housenkami živí. Přebornicemi v tomto směru jsou sýkorky. Obaleče vás ale zbaví i pavouci nebo ploštice, tak je zbytečně nehubte.

Chemie by měla být vaší poslední volbou, nicméně na trhu už nalezneme celou řadu speciálních přípravků proti škodlivému hmyzu.

Existuje ale i biologická varianta, jež využívá bakterie Bacillus thuringiensis. Ta se hojně vyskytuje v přírodě a s mladými housenkami si hravě poradí.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články