Slupky z citrusů nevyhazujte. Použijte je na zahradě

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
slupky z citrusu
slupky z citrusu

Určitě každý z nás občas doma má nějaký ten citrus a neustále vyhazuje jejich kůrku anebo slupky. Víte ale, že v ten moment vyhazujete učiněný poklad? Je to tak! Citrusy mimo chutné dužiny mají i spoustu jiných vlastností, kterými nás dokáží překvapit v domácnosti i na zahradě.

Čím je slupka citrusů tak výjimečná?

Slupka citrusových plodů funguje jako ochranný obal pro měkkou a voňavou dužinu uvnitř. Většinou ji zkrátka oloupeme a odhodíme či vyhodíme do koše. Věděli jste ale, že taková slupka obsahuje i celou řadu dalších a velice prospěšných látek?

Slupka je totiž ochrannou například před různými druhy hlodavců a parazitů, a přirozeně tak obsahuje kyseliny, aby jim cestu k chutné dužině co nejvíce znepříjemnila. Mimo to uchovává celou řadu kvalitních živin, vitamínů a úžasně voní.

Jak se dají slupky využít na zahradě?

Teď ale přichází skvělá otázka – jak využít slupky citrusů na zahradě. Možná vás to překvapí, ale jejich užití jako přírodní hnojivo není zdaleka jediné. I když můžeme potvrdit, že jako hnojivo fungují naprosto bezchybně.

Svůj užitek ale mají především v případech, kdy nám na záhonky chodí škůdci. Je jedno, zdali jde o mravence, menší či větší zvířata. Slupky z citrusů, konkrétně například z grepu či citrónu, jsou velice aromatické. Taky se dá říci, že jsou částečně nepřátelské vůči menším škůdcům.

Namísto pesticidů a chemikálií za vyhubení hmyzích likvidátorů vaší úrody můžete bojovat jen na jemno nakrájenými slupkami, které jen poházíte do záhonku, a tam je také necháte postupně rozkládat. Nejen, že odeženete škůdce, ale také naprosto přírodní metodou hnojíte vaši úrodnou zahradu.

Jak jinak je můžeme využít v domácnosti?

Slupky od citrusů můžeme využít jak v již zmíněných případech při údržbě zahrad, tak také například při úklidu.

Pokud patříte mezi lidi, kteří raději používají přírodní metody čištění, a proto také dezinfikujete octem, tak někdy naložte například pomerančové kůry do octa a nechte je tam co nejdéle.

Výsledkem bude ještě účinnější a kvalitnější prostředek na úklid, a navíc svojí vůní zakryje ten aktivní a silný zápach octa.

Využít je například lze i jako ozdobu a provonění domácnosti. Citronová a pomerančová kůra mají navíc mnohé využití v gastronomii, fungují jako skvělý prostředek k provonění a dochucení pokrmů.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články