Se sběrem dešťové vody neotálejte. Ulevíte životnímu prostředí i své peněžence

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
barel voda
barel voda

Pochmurné propršené dny by nám neměly evokovat jen chvíle, kdy zůstaneme raději zamčení doma, abychom nezmokli. Zem vláhu uvítá a s ní i vaše zahrada, která se po dešti probudí k životu. Proč ale čekat, až zase zaprší a o zalitý trávník se postará příroda, když můžeme dešťovou vodu jednoduše shromažďovat do zásoby?

Možná si říkáte, proč dešťovou vodu vůbec sbírat. Důvodů je hned několik. Prvním z nich je samozřejmě šetření pitné vody a s tím i životního prostředí.

Barely s vodou či složitější systém

Pokud máte dům a dešťovku ještě nesbíráte, měli byste zauvažovat nad přistavením sudu pod rouru okapu, aby měla kam odtékat. Další barely pak rozmístěte na různá místa po zahradě, ať máte vody dostatek.

Složitější variantou je pořízení a instalace systému pro sběr dešťové vody. Ten využívá akumulační nádrž, jež odtékající vodu zachycuje. Odtoková voda vstupuje do nádrže přes filtr, který odstraňuje například spadané listí ze stromů a jiné malé předměty.

Pro trávník i na praní

Shromažďování dešťové vody a její užití při kropení trávníků vám zajistí, že budete mít ten nejzelenější v ulici. Zalévání touto vodou mu uleví v teplejších dnech a také vám ušetří peníze.

Nejen trávníku dešťová voda prospěje. Samozřejmě jí můžete zalévat i vaše záhony, jelikož neobsahuje chlor a nezasoluje zeminu.

Mimo zahradu užijete dešťovku k splachování toalety nebo praní prádla. To už je ale vyšší dívčí, jelikož k tomuto účelu je potřeba vybudovat podzemní nádrž.

Vhodná k čištění

Kromě zálivky ji lze použít i na kropení nebo třeba k oplachování zahradnického náčiní. Hodí se i na čištění oken, jelikož obsahuje minimum minerálních látek. Můžete s ní umýt i příjezdovou cestu či chodník. Cyklisté ji zase ocení při mytí svého kola.

Dešťovou vodu nepoužívejte k jiným než výše popsaným účelům, určitě se v ní nesprchujte a nepijte ji, ani pokud byste ji přefiltrovali.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články