Přírodní čističku vzduchu můžete mít doma i vy. Stačí se starat o tuto rostlinu s neobyčejnými vlastnostmi

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zelenec
Zdroj: Shutterstock

Pěstovat si doma živé rostliny spojuje příjemné s užitečným. Díky nim naše bydlení vypadá útulnější a svým způsobem živější a pestřejší. Druhou výhodou je, že některé rostliny prospívají čerstvému ovzduší u nás doma.

A právě na jednu takovou rostlinku se společně podíváme v tomto článku. Starost o ni je nenáročná a hravě to zvládnou i naprostí začátečníci, kteří ještě nemají s pěstováním čehokoli živého v květináči zkušenosti. Obrovským přínosem jsou hlavně vlastnosti této rostlinky, které určitě nelze opomenout.

Existuje mnoho rostlin, které mají super vlastnosti

Obecně vzato se vyplatí pěstovat doma cokoli živého. Jsou ale rostliny, které svými vlastnostmi převyšují ostatní – například oblíbené aloe vera nebo kalanchoe.

Existuje jedna rostlinka, která je na pomyslné absolutní špičce. Jmenuje se zelenec a mnozí z vás ji určitě budou znát.

V čem je tahle rostlina tak výjimečná a proč byste ji určitě měli mít doma? Možná to nevíte, ale největší předností zelence je čištění vzduchu.

Nahradí drahé čističky vzduchu

Na první pohled obyčejná zelená rostlinka, která je díky svým vlastnostem ve skutečnosti úplně neobyčejná, hravě nahradí drahé čističky vzduchu, nad jejichž pořízením mnoho lidí uvažuje ve snaze zajistit pro sebe a svoji rodinu zdravější prostředí.

Zelenec dokáže absorbovat nejen oxid uhelnatý, ale také aceton, amoniak i benzen, stejně jako dusík nebo formaldehyd. Do vzduchu místo toho uvolňuje fytocidy, které dokážou zničit až 80 % mikrobů.

Zajímavostí, která určitě stojí za zmínku, je, že rádius jednoho zelence na minutu je až 2 metry čtvereční. Z toho plyne jediné: čističku za několik tisíc nepotřebujete!

Kam ho doma umístit, aby se mu dařilo?

Zelenec je na pěstování nenáročná rostlinka, kterou si okamžitě zamilujete. Určitě je dobré vědět, jaké podmínky vyžaduje, aby se mu u vás doma dobře dařilo.

Skvělým místem pro umístění této šikovné živé rostlinky jsou světlá místa, kde si užijí dostatek rozptýleného světla.

Sluší mu to zavěšenému v nádobách, ale i na vyvýšeném místě kdekoli u vás doma jistě udělá parádu.

Pozor na suchý vzduch v místnosti, který může způsobit nežádoucí hnědnutí listů a jejich usychání. Zelenec zalévejte vydatně a tu a tam mu dopřejte orosení.

Autor: Nikol Kolomazníková

Související články