Připravte se na sázení jahod. Zvládne to i začátečník

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pestovani jahod
Zdroj: Shutterstock

Čerstvě utržená jahoda z vlastní zahrádky chutná zkrátka úplně jinak než ta, kterou si domů ve vaničce donesete ze supermarketu. Samotnou jen tak, jako náplň slaďoučkých knedlíků, nebo jako přísadu do zmrzlinového smoothie… Jahody zkrátka milujeme na jakýkoli způsob.

Chtěli byste vlastní jahody, které budou pěstované s láskou bez použití chemie a urychlovačů růstu? Pak vám rádi poradíme, jak na to. A nebojte se – s naším návodem to hravě zvládne úplně každý!

Nenáročné a vhodné i pro začátečníky

Na jahodách je skvělé nejen to, že ty domácí skvěle chutnají a dají se v kuchyni použít na sto plus jeden zajímavý způsob, ale parádní jsou také díky své nenáročnosti.

Jahody totiž zvládne vypěstovat úplně každý, i začátečník s minimem zkušeností. Dokáží se přizpůsobit téměř jakýmkoli podmínkám a na českých zahrádkách se jim velmi dobře daří.

Jaké vybrat místo?

Jahodám vyhovuje slunné stanoviště. Záhonek by měl být před zasazením jahod zbavený plevele, prohrábnutý a srovnaný. Dobře se pěstují na slámě nebo na černé netkané textilii.

Co se správného spinu týče, vybírejte podle pěstované odrůdy. Měsíční jahody si vystačí s plochou 15 krát 15 centimetrů, stále plodící odrůda jahod potřebuje více prostoru a řádky by pak měly být asi 30 až 40 centimetrů od sebe.

Nejnáročnější odrůdou jahod jsou jednou plodící odrůdy, které vyžadují nejvíce prostoru a plodí obrovské jahody. Zde počítejte s prostorem alespoň 50 centimetrů od sazenice k sazenici.

Jak správně sázet?

Nyní přichází na řadu další důležitý krok, a to samotné sázení. Pro každou sazeničku je potřeba vyhloubit dostatečně hlubokou jamku.

Na dno jamky doporučujeme dát trochu kompostu, na něj nasypat trošku zeminy a teprve do ní uložit sazeničku. Pamatujte, že srdíčko musí zůstat nad zeminou!

Nezapomínejte na zálivku. Ta by měla být zpočátku vydatná, aby se rostlinám podařilo dostatečně zakořenit. Jakmile jahodník nasadí na plody, můžete dle počasí zintenzivnit míru zalévání, aby měly jahůdky z čeho růst. Zalévat radíme hned ráno, aby voda stihla během dne oschnout.

Ochrana jahod bez chemie

Stejně jako jahody chutnají vám, rádi si na nich pochutnají třeba slimáci nebo další nezvaní hosté, které u svých jahod rozhodně vidět nechcete.

Jak jahody ochránit, aniž byste museli použít chemii? Můžeme vám poradit posypat okolí jahod pískem nebo jehlicemi z borovice. Ty slimáky spolehlivě odradí.

Proti dalším neřádům, kteří by si chtěli smlsnout na vaší úrodě, si můžete vyrobit postřik z utřeného česneku a neemového oleje.

Zdroj: almanac.com, journeywithjill.net
Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články