Předraženou brokolici a květák si raději sami vypěstujte. Přinášíme osvědčené tipy

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
kvetak a brokolice
kvetak a brokolice

Nastal čas, kdy je na pultech obchodů pod květákem a brokolicí umístěna cenovka s astronomickou částkou. Tato zelenina je teď prostě drahá. Vypěstovat ji na zahradě přitom není žádná věda, stačí se držet osvědčených postupů a rad.

Omezujete přílohy nebo držíte Keto dietu, a květák je tak důležitou součástí vašeho jídelníčku? Všechny ty květákové pizzy a rýže vás ale můžou přijít pěkně draho. To samé platí o brokolici. Než kupovat drahou zeleninu v obchodě, raději si ji vypěstujte na zahradě.

Můžete je pěstovat společně

Brokolice a květák se sází zhruba osm týdnů před posledními mrazíky. To je také důvod, proč nás nyní zlobí jejich cena. U nás jsou dostupné jen od června do listopadu, kdy je jejich sezóna.

Na záhonku se budou kamarádit, a tak vyhraďte některý z nich pouze jim. Ne však takový, kde jste předtím pěstovali třeba hlávkové zelí, jelikož by v půdě nezbyl dostatek živin. S jinými rostlinami by se jim tolik nemuselo dařit. Neměla by je ale vytlačit ani cibule nebo česnek, nesmí být však umístěny příliš blízko. Dobré je je vysadit spíše po okraji vašeho záhonu.

Oba druhy potřebují i poměrně dost místa, tak počítejte i s tím, že plocha pro ně určená nebude zrovna malá. Mají rády vlhkou půdu a chladno, takže teď na jaře se jim bude dobře dařit, stejně tak i na podzim. V našem podnebí tedy stojí za to je zkusit pěstovat.

Pozor na plevel a škůdce

Nepřítelem obou plodin je plevel, který jim bere živiny z půdy, takže s ním v případě růstu co nejdříve zatočte. Mšice a housenky si na nich rády pochutnávají, pokud si s nimi nepomohou jejich přirození nepřátelé, jako jsou například ptáci nebo berušky, zkuste je zneškodnit jinou cestou.

Sklízet můžete v případě, že se pupeny začnou zvětšovat. Mělo by se tak stát před prvními žlutými lístky ráno nebo později odpoledne.

Autor: Šárka Blahoňovská

Související články