Poradíme vám, jak vypěstovat sladké melouny

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
melouny
melouny

Ačkoliv je v létě běžně konzumuje, pořád mají pro nás vodní melouny punc exotiky. Ve skutečnosti jsou nenáročné na pěstování a je jedno, zda žijete u moře, u lesa nebo v hlučném městě.

Pro pěstování melounů jsou základem tři věci – slunce, voda a hnojivo. To jsou podmínky, které jim můžete dopřát i za okny vašeho bytu.

Zasejte je ještě dnes

Nejvhodnější pro zahradnice-začátečnice budou druhy, jež dozrávají i ve vyšší nadmořské výšce. Pořiďte si semínka nějaké takové rané odrůdy už dnes a pusťte se do práce. Stačí vám k tomu pár malých květináčů. Semena umístěte hlouběji, na jednu malou nádobku použijte jen jedno, aby měla rostlina dostatek prostoru pro růst. Ideální jsou pro to speciální květináče, které jsou dále rozdělené na víc menších.

Melouny mají rády teplo, takže až semena vysejete, překryjte květináč fólií a umístěte jej třeba na parapet, kde budou mít dostatek světla. Přímé horké sluneční paprsky ale kvůli fólii nejsou to pravé ořechové, semínko by se mohlo zapařit a shnít.

Pár dní a už porostou

Pokud podmínky splníte, pokrok v růstu uvidíte už po deseti dnech. Až usoudíte, že je čas rostlinu přesadit, učiňte tak, využijte pro to ale výživnější substrát. Sazeničky hnojte pravidelně a nezapomínejte i na zálivku.

V květnu už je můžete přesunout ven a vysadit do záhonu, pokud takovou možnost máte. Dbejte na to, abyste jim našli slunné a vzdušné místo. Hlídejte také, aby měly rostliny dostatek živin například z kompostu. Pak už stačí jen pozorovat, jak se jim krásně daří a jak se rozrůstají.

Sladké plody pak na sebe nenechají dlouho čekat a vy se nebudete muset trápit mdlou chutí těch ze supermarketů.

Autor: Šárka Blahoňovská


Související články